Last Mile Sorunu Nasıl Çözülür?

Last-Mile-Sorunu-Nasil-Cozulur

Last Mile Sorunu Nasıl Çözülür?

E-ticaret şirketleri yoğun müşteri talebini karşılayabilmek adına rekabetçi piyasada yeni ve akıllı lojistik çözümlerine yöneliyor. Müşterilere en iyi hizmeti sunabilmek için şirketler sürekli olarak verimliliklerini artırma ve maliyetlerini düşürmenin yollarını arıyor.

Last mile teslimatı, teslimat zincirinin son ayağını oluşturur ve bu sürecin en önemli aşamasıdır. Müşteriler ürünlerinin hızlı ve ücretsiz olarak ya da en azından çok küçük bir ücret karşılığında teslim edilmesini istiyor.

Bununla birlikte last mile, teslimat lojistiğinin en karmaşık ve en maliyetli aşamasıdır. Perakendeciler için çözülmesi zor bir sorundur. Ancak gelirlerini artırmak isteyen şirketlerin last mile lojistiğine yatırım yapmaları, gelecekte getirilerini büyük ölçüde artıracaktır.

FMCG sektöründe sevkiyatların birden çok noktaya ulaşması için harcanan yakıt maliyeti ve bunun için harcanan zaman çoğu zaman çok yüksektir. Üstelik işletmeden işletmeye (B2B) yapılan teslimatlarda düzensiz çalışma saatleri de bir sorun oluşturur. Araç filosu kapasitesinin yüksek olması, varış noktalarının fazlalığı, taşınan ürünlerin kolay bozulabilir olması gibi faktörler de sevkiyat süreçlerini zorlaştırır.

Last mile problemini çözmek için teslimat rotalarını optimize etmek gerekir. Rota planlaması, teslimat sürelerini önemli ölçüde azaltabilir. Rotalarınızı planlayan bir yazılıma sahip olmak, manuel olarak yapılan rota planlamasına kıyasla işletmenize büyük zaman kazandırır.

Ayrıca rotalar gerçek zamanlı olarak güncellenebildiği için trafiğin yoğun olduğu saatlerde rota yeniden oluşturularak yolda geçirilen vakit azaltılabilir. Öngörülü trafik modellemesi sayesinde de trafiğin yoğun olduğu yollardan geçmemek üzere rotalar hesaplanır.

Rota optimizasyon programı, teslimatları tamamlamak için bir günde ihtiyaç duyulan sürücü sayısı azaltarak maliyetlerinizi kısmanıza yardımcı olabilir. En verimli rotaları öneren yazılım; zaman, konum, araç kapasitesi, trafik, uygun yolları hesaba katarak teslimat rotalarını optimize eder. Son dakika siparişleri ya da iptallerini de yönetmek, rota optimizasyon yazılımı ile çok kolay. Varış noktasına en yakın sürücünüz otomatik olarak atanır ya da iptal olan teslimat için sürücünüz boşuna yol gitmeden uyarılır.

Otomatik rota hesaplamasının last mile sorununa getirdiği birçok çözüm vardır. Hem saha satış yönetimini hem de sürücülerinizin sevkiyatlarını kolaylaştırır. Birden fazla sürücüyü ya da herhangi bir sürücüye birden fazla teslimat atanamayacağı için rota planlamasında sorunlar yaşamazsınız ve müşteri deneyimini her zaman maksimumda tutarsınız.

Geovision Group 2005 yılından beri partnerlerinin en doğru noktalarda olmasını, en uygun stratejileri uygulamasını ve bir bütün olarak satış performanslarını artırmasını sağlar.

Kendi coğrafi bilgi sistemlerini ve yazılım altyapısını kullanan Geovision alanında Türkiye’nin ilk Global firmasıdır. Şimdi Rota Optimizasyonu, Periyodik Ziyaret Optimizasyonu gibi çözümlerimiz hakkında bilgi alın!

Paylaş:

İletişim

Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin
Son Yazılarımız

Uzmanlarımıza Ulaşın!

İhtiyaçlarınızı dinlemek, sorularınıza cevap vermek ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için buradayız. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek veya daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun veya aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanın.