Lokasyon Analitiği Nedir?

Lokasyon-Analitigi-Nedir

Lokasyon Analitiği Nedir?

Lokasyon analitiği, daha değerli iç görüler elde etmek için bir işletmenin coğrafi verileri kullanması anlamına gelir. Bu farklı iş süreçleri hakkında şirketlere daha fazla bağlam sağlar ve verilerdeki eğilimler hakkında yeni bir anlayış sunar. Lokasyon analitiği teknolojisi sayesinde edinilen sosyo-demografik veriler başta olmak üzere çeşitli veriler, şirketlerin karar alma süreçlerini olumlu anlamda etkiler.

Konum analitiği olarak da bilinen lokasyon analitiği; farklı bölgelerdeki operasyonları optimize etme, sahadaki varlıkları uygun kaynaklarla eşleştirme, potansiyel yeni konumların karlılığını test etme işlemlerine imkân tanır. Yapay zekâ ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS) teknolojilerinin birleşmesinden oluşan lokasyon analitiği teknolojisi farklı türlerdeki büyük veri yığınlarını düzenleme ve anlamlandırma yeteneğine sahiptir. Böylece şirketinizin ihtiyaçlarını tespit etmeniz ve iş gereksinimlerinize uygun hareket etmeniz kolaylaşır.

Lokasyon analitiği, işletmelerin demografik verileri filtreleyerek hedeflemek istedikleri yerleri belirlemek, yerelleştirilmiş ihtiyaçları analiz ederek kaynak tahsisini optimize etmek ve geçmiş ve gerçek zamanlı veri trendlerini kullanarak gelecekteki iş ve pazar trendleriyle ilgili tahminler yapmak için de kullanılır.

Sonuç olarak, işletmeler bir coğrafyayı doğru zamanlarda izleyebilir, analiz edebilir ve buradan edindikleri verilere bağlı olarak kararlar alabilir.

Lokasyon analitiği sayesinde ilgili verileri otomatik olarak konum tabanlı iç görülere dönüştürebilirsiniz. İç görüler, şirketinizdeki ekiplerin bilinçli kararlar alarak iş akışının sorunsuz bir biçimde ilerlemesine yardımcı olur.

İş stratejilerini daha iyi planlayabilen şirketler operasyonel verimlilik için ihtiyaç duyulan değişikliklere gidebilir. Lokasyon analitiği konum aracılığıyla tahmine dayalı analiz ve diğer optimizasyonlar için gereken analitik yeteneklerin derinleşmesini sağlar. Böylece eyleme geçirilebilir öngörüler sayesinde iyileştirmelerinizi yapabilirsiniz.

Uzman olmayan kişilerin bile verilerden elde edilen iç görüleri anlaması oldukça kolaydır çünkü lokasyon analitiği görsel ağırlıklıdır. Bu nedenle şirket içerisinde farklı departmanlar ve ekipler tarafından kolay bir şekilde anlaşılması ve harekete geçilmesi mümkündür.

Lokasyon analitiği hedef kitleyi bulmak, gerçek zamanlı olarak ilgili teklifler yapmak ve müşterilerin ihtiyaçlarını anlamak için coğrafi verileri kullanarak pazarlama stratejisi geliştirilmesini mümkün kıldığı için, çok çeşitli sektörlerde kullanım alanına sahiptir. Ancak özellikle tedarik zincirlerinin dağıtım kanallarında fayda sağlamaktadır. Lokasyon analitiği kullanan şirketler potansiyel satış alanlarını değerlendirebilir böylece karlılıklarını artırabilir.

Geovision Group 2005 yılından beri partnerlerinin en doğru noktalarda olmasını, en uygun stratejileri uygulamasını ve bir bütün olarak satış performanslarını artırmasını sağlar.

Kendi coğrafi bilgi sistemlerini ve yazılım altyapısını kullanan Geovision alanında Türkiye’nin ilk Global firmasıdır. Şimdi Rota Optimizasyonu, Periyodik Ziyaret Optimizasyonu gibi çözümlerimiz hakkında bilgi alın!

Paylaş:

İletişim

Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin
Son Yazılarımız

Uzmanlarımıza Ulaşın!

İhtiyaçlarınızı dinlemek, sorularınıza cevap vermek ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için buradayız. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek veya daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun veya aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanın.