Last Mile Nedir?

Last-Mile-Nedir

Last Mile Nedir?

Türkçede son mil ya son kilometre olarak bilinen last mile malların bir dağıtım merkezinden nihai teslimat noktasına taşınması anlamına gelir. Last mile lojistiğinin amacı, teslimatların mümkün olduğundan hızlı, doğru ve az maliyetli bir şekilde müşteriye teslim edilmesidir.

Başta FMCG sektörü olmak üzere birçok şirket artık last mile lojistiğine odaklanmış durumda. Rota planlama süreçlerinin optimize edilmemesi halinde verimsiz güzergahlar fahiş maliyetlere yol açabilir, giderleri artırabilir ve bunların sonucunda işletmenin karı düşebilir. Last mile, nakliye maliyetlerinin yarısından fazlasını oluşturduğu için şirketler bu konu üzerine artık daha fazla eğiliyor.

Last Mile Problemi Nedir?

Son kilometre problemi olarak da bilinen last mile problemi, bu aşamanın barındırdığı zorluklara işaret etmektedir. Son kilometre teslimatı, ürünün son kullanıcının konumuna taşımanın son adımıdır. Son kullanıcıya ulaştırma, last mile lojistiğinin en maliyetli aşaması olarak bilinir.

Sahada geçirilen süre, aracın kat ettiği mesafe, harcadığı yakıt, bakım ve onarım ihtiyaçları bu aşamanın giderleridir. Last mile teslimatını bu kadar zorlu yapan ise büyük ölçekli perakende şirketlerinin tek bir yere çok sayıda ürün göndermesinin aksine burada sürücüler, her biri çok ayrı konumlarda bulunabilen çok sayıda küçük sevkiyatı teslim eder.

Böyle olunca sürücülerin daha fazla dur kalk yapması gerekir. Daha karmaşık rotalar, yolda daha uzun vakitler geçirmek anlamına gelir ve bu nedenle maliyetler artar.

Last Mile Lojistiği

Rotalar araç tipi ve sayısı, mesai saatleri, trafik yoğunluğu, kullanılacak yollar gibi birçok parametreye bağlı olarak optimize edilir. Last mile problemi böylece rota yazılımı sayesinde çözülür ve şirketlerin rota planlama süreçlerini olabildiğince kısalır.

Last mile teslimatlarının yanlış yapılması yalnızca işletmelerin yüksek yakıt harcamasına ve zaman kaybetmesine yol açmaz aynı zamanda düzenli olarak müşteri kaybetmelerine de sebep olur. Rota optimizasyonu, müşteri beklentilerinin tutarlı bir şekilde karşılanmasını ve last mile sorununun aşılmasını sağlayarak gelir elde etmenize yardımcı olacaktır.

Teslimatlarınızı dağıtım merkezinden son müşteriye götürürken rota planlama yazılımı kullanmanız tüm varış noktalarını olabildiğince hızlı, ucuz ve güvenilir bir şekilde dolaşmanıza imkân tanır. Pratik bir şekilde dağıtım sorunlarınızı çözebilir, müşteri memnuniyetini ve kârınızı artırabilirsiniz!

Geovision Group 2005 yılından beri partnerlerinin en doğru noktalarda olmasını, en uygun stratejileri uygulamasını ve bir bütün olarak satış performanslarını artırmasını sağlar.

Kendi coğrafi bilgi sistemlerini ve yazılım altyapısını kullanan Geovision alanında Türkiye’nin ilk Global firmasıdır. Şimdi Rota Optimizasyonu, Periyodik Ziyaret Optimizasyonu gibi çözümlerimiz hakkında bilgi alın!

Paylaş:

İletişim

Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin
Son Yazılarımız

Uzmanlarımıza Ulaşın!

İhtiyaçlarınızı dinlemek, sorularınıza cevap vermek ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için buradayız. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek veya daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun veya aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanın.