Küçük İşletmeler İçin Rota Planlaması

kucuk-isletmer-rota-planlamasi

Küçük İşletmeler İçin Rota Planlaması

Sürücülerinizin ziyaret edecek yüzlerce hatta binlerce varış noktası veya müşterisi olduğunda, rotaları manuel olarak planlamak, zaman alan ve verimsiz bir çözümdür. Bununla birlikte daha küçük araç filolarına sahip işletmeler için de rota planlaması yapmak maliyetli olabiliyor.

Pek çok sektörde, sürücü ücretleri ve yakıt maliyetleri mil başına toplam işletme maliyetinin %59,8’ini oluşturduğu biliniyor. Sürücü rotalarında yapılan küçük iyileştirmeler bile, sevkiyatları daha hızlı teslim etmeniz ya da müşteri deneyimini iyileştirmeniz dışında küçük işletmenizin karlılığını oldukça artırır.

İşletmenize uygun rota optimizasyonu sayesinde filonuzu büyütmeden ve sürücülerinizi yorucu yolculuklara göndermeden sipariş kapasitenizde artış yakalayabilirsiniz.

Rota Planlaması Nedir?

Rota planlaması, daha verimli ve daha az maliyetli sevkiyatların gerçekleşmesi için yapılır. Bu rota iyileştirme sürecine, rota optimizasyonu denir. Rota planlaması sadece X noktasından Y noktasına en kısa yolu bulmakla ilgili değildir. Birçok farklı değişken için en verimli rotanın bulunması ile ilgili bir süreçtir. Etkili rota optimizasyonu için işletmelerin sürücü programları, yoğun saatleri, toplam nokta sayısı, trafik durumu, sevkiyatın cinsi gibi birçok kritere bakılır. Bu kriterlere bakılarak oluşturulan rota sayesinde siparişler ve teslimatlar en üst düzeye çıkar.

Küçük İşletmeler Nasıl Yarar Sağlar?

Nakliye Maliyetleri Azalır

Bir rota planlama yazılımı, yakıt ve işçilik maliyetlerini çok büyük oranda azaltabilir. Sürücülerin yolda daha az zaman harcaması daha az araç tamiri ve bakımı demektir. Küçük işletmeler için bütçenin sınırlarını zorlamamak oldukça fayda sağlar.

Teslimatlar Üzerinde Tam Kontrol Sağlar

Rota planlama yazılımı sayesinde sürücüleriniz ve ilgili kişiler arasında kolaylıkla iletişim sağlanabilir. Sevkiyatların durumları hakkında güncel bilgilere rahatlıkla ulaşılabilir. Sürücülerin faaliyetlerini kontrol edebilir, planlanmamış aktiviteleri gözlemleyebilirsiniz.

Müşteri Deneyimini İyileştirir

Rota optimizasyonu yazılımı, son teslim tarihlerini zamanında karşılamanızı sağlar ve böylelikle müşteri hizmetlerinin iyileşmesine yardımcı olur. Planlanmış bir rota planında müşteri isteğine bağlı yapılan değişikliklere kolayca uyum sağlayabilir, sevkiyatlarınızda aksamaları engelleyebilirsiniz.

Verilere Gerçek Zamanlı Erişim

Küçük işletmeler için sürücülerin güvenliğini sağlamak önemlidir. Sürüş sırasında beklenmedik bir yola sapıldığında bunu kolaylıkla tespit edebilir, sevkiyat elemanınıza yardım edebilirsiniz. CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) ile entegre yazılım sayesinde sürücünüze yeni yollar ve yönler gösterilebilir.

Karbon Emisyonunu Azaltır

Rota planlama, yakıt kullanımını azaltmanın etkili bir yoludur. Bu, küçük bir işletmenin ürettiği karbon emisyonu miktarını azaltır ve çevrenin korunmasına yardımcı olur. Çevre dostu bir şirket olmak için hala geç değil!

Geovision Group 2005 yılından beri partnerlerinin en doğru noktalarda olmasını, en uygun stratejileri uygulamasını ve bir bütün olarak satış performanslarını artırmasını sağlar.

Kendi coğrafi bilgi sistemlerini ve yazılım altyapısını kullanan Geovision alanında Türkiye’nin ilk Global firmasıdır. Şimdi Rota Optimizasyonu, Periyodik Ziyaret Optimizasyonu gibi çözümlerimiz hakkında bilgi alın!

Paylaş:

İletişim

Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin
Son Yazılarımız

Uzmanlarımıza Ulaşın!

İhtiyaçlarınızı dinlemek, sorularınıza cevap vermek ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için buradayız. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek veya daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun veya aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanın.