FMCG Sektöründe Rota Planlaması Neden Önemli?

geovision-fmcg-sektoru-rota-planlamasi

FMCG Sektöründe Rota Planlaması Neden Önemli?

Diğer birçok sektörde olduğu gibi rota optimizasyon yazılımları lojistik dünyasında da birçok yeniliğe yol açtı. Tedarik zinciri ve lojistikte dağıtım çözümlerine ihtiyaç duyan şirketler, iş yapma biçimlerinde önemli değişiklikler ile karşı karşıya. Sektöre yeni giren şirketler yüksek teknoloji ile tanışıyor, müşterilerin beklentileri artıyor, sektörde uzun zamandır bulunan şirketler ise yeni iş modellerine uyum sağlamaya çalışıyor.

Her alanda yaşanan değişimler FMCG sektörünü nasıl etkiliyor? Rota planlaması FMCG sektörü için neden bu kadar önemli? Gelin bu soruların cevaplarını kısaca size anlatalım.

FMCG Nedir?

FMCG (Fast-moving Consumer Goods), Türkçede Hızlı Tüketim Ürünleri anlamına geliyor. İsminden de anlaşıldığı üzere yoğun talebin olduğu ve bu sebeple raf ömrünün kısa olduğu bu ürünler hızlı tüketilmektedir. Örneğin et, günlük ürünler, unlu mamuller hızla tüketilen, görece düşük fiyatlı ve mağazada yüksek ciro getiren ürünlerdir. FMCG’ler düşük kar marjlarına sahip olsa da yüksek hacimli satışlara sahiptir. Tüketici harcamalarının çok büyük bir kısmını FMCG’ler oluşturmaktadır.

FMCG Şirketleri Neden Rota Optimizasyonuna İhtiyaç Duyar?

Küreselleşen dünyada perakende lojistiği gittikçe karmaşık ve zor bir süreç haline gelmiştir. Hızlı kararların alınması, dağıtımda birçok faktörün göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Üstelik müşteriler her zamankinden daha fazla talepkâr hale gelmiştir. Lojistik dünyasındaki rekabette FMCG şirketleri öne geçmek için tüm süreci en iyi şekilde yönetmek, rotaları optimize etmek için güvenli bir sisteme ihtiyaç duyar.

Şirket İçi İletişim ve Satış Yönetimi

Geleneksel tedarik zinciri ve lojistik işletmelerinin karşılaştığı zorluklar, modern lojistik çözümleri ile aşılabilir. Elbette büyük FMCG şirketlerinin personeller arası etkileşimi sağlayan, ulaşımlarını yöneten, müşteriler ile etkileşimi sağlayan sistemleri mevcuttur. Ancak rota optimizasyonu yazılımı sayesinde saha satış yöneticileri teslimatlar üzerinde tam kontrol sağlayarak hatalı siparişler olmasını önleyebilir, olası sorunlara hemen müdahale edebilir.

Bir saha satış müdürünün işini kolaylaştıran ve işgücünü daha düzenli hale getiren bir rota planlama yazılımının, özellikle hızlı tüketim ürünleri olmak üzere lojistik sektörü söz konusu olduğunda fark yaratacağından şüpheniz olmasın. Rota planlama süreçlerinin karmaşıklığı, yapay zekâ destekli algoritmalar sayesinde çözülüyor.

Kısa Seyahat Süreleri

Hızlı teslimatlar, gıda ve çabuk bozulan ürünleri tedarik eden FMCG sektörü için önem arz eder. Teslimat personelinin daha hızlı ve daha verimli teslimat yapmasına yardımcı olmak için tüm varış noktalarını içeren en kısa rota hesaplanır. Yüzlerce araçlık filolara sahip şirketler, tüm süreçleri otomatikleştirerek seyahat süresini kısaltabilir.

Düşük Maliyetli Sevkiyatlar

Rota optimizasyonu sayesinde FMCG sektörünün sevkiyatları en az maliyetli olacak şekilde gerçekleşiyor. Mümkün olan en kısa rut planını bulan rota optimizasyon süreci sayesinde yakıt maliyetleri azabiliyor, ihtiyaç duyulan araç sayısı düşebiliyor. Üstelik en kısa rotaları kullanan araçlar daha az aşınma ve yıpranmaya uğruyor. Bu sebeple araç filosu için daha düşük onarım ve bakım gideri ortaya çıkıyor.

Yapay zekâ tabanlı bir rota optimizasyon yazılımı ile FMCG Şirketleri, karlılığı artıracak şekilde teslimat rotalarında mükemmelliği yakalayabilir!

Geovision Group 2005 yılından beri partnerlerinin en doğru noktalarda olmasını, en uygun stratejileri uygulamasını ve bir bütün olarak satış performanslarını artırmasını sağlar.

Kendi coğrafi bilgi sistemlerini ve yazılım altyapısını kullanan Geovision alanında Türkiye’nin ilk Global firmasıdır. Şimdi Rota Optimizasyonu, Periyodik Ziyaret Optimizasyonu gibi çözümlerimiz hakkında bilgi alın!

Paylaş:

İletişim

Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin
Son Yazılarımız

Uzmanlarımıza Ulaşın!

İhtiyaçlarınızı dinlemek, sorularınıza cevap vermek ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için buradayız. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek veya daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun veya aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanın.