Yapay Zekâ ile Rota Planlamasını Optimize Edin

Yapay-Zeka-ile-Rota-Planlamasini-Optimize-Edin

Yapay Zekâ ile Rota Planlamasını Optimize Edin

Rota optimizasyonu, en uygun maliyetli olan rotayı belirleme sürecidir. Rota planlaması, iki nokta arasındaki en kısa yolu bulmaktan daha karmaşıktır. Rota üzerindeki tüm noktaların sayısı ve konumu teslimatların en verimli şekilde gerçekleşmesi için optimizasyon sürecine dahil edilir. Rota optimizasyonuna araç filonuzun büyüklüğü ne olursa olsun ihtiyacınız vardır. Çünkü bu sayede en verimli rotayı en düşük maliyet ile kullanarak şirketinizin karlılığını artırırsınız.

Yapay zekâ destekli rota optimizasyonunda şu faktörler göz önünde bulundurulur:

• Rota boyunca bulunan dönüşler ve kavşaklar
• Rotaya gönderilecek en iyi ya da en yakın sürücü
• Anlık trafik verileri
• Rota üzerindeki noktalara kolay erişim

Sürücülere farklı rota seçenekleri sunularak alternatif yolları tercih etmesi sağlanır. Sadece bir araç ile gitmeniz gereken 10 durak varsa teslimatları gerçekleştirebilmek için onlarca rota seçeneğine sahip olabilirsiniz. Ancak 5 araçlık bir filonuz varsa bu rota seçenekleri artabilir ve şirketiniz için en verimli olacak rotayı bulmak zorlaşabilir. Bu nedenle rota optimizasyonu, yapay zekâ algoritmaları sayesinde hızlı bir şekilde rota seçeneklerini daraltabilir.

Rota planlama yazılımı, filoların farklı rota seçeneklerinin maliyetlerini ve kaynak mevcudiyetini gözden geçirmesine yardımcı olmak için birden fazla senaryoyu hızlı bir şekilde test edebilir. Örneğin daha az araç veya sürücüye sahip olmak rotalarınızın maliyet etkinliğini artıracak mı öğrenebilirsiniz. Ya da son anda iptal edilen bir sipariş için o varış noktası anında rotadan çıkartılabilir ve yeniden rota hesaplaması kolayca yapılabilir.

Rota optimizasyonu güvenilir güzergâh planlama, müşteri memnuniyeti artırma ve çok duraklı bir teslimat rotasını mümkün olan en verimli şekilde planlamaya yaramaktadır. Rota planlama yazılımları, şirketlerin dağıtım kanalında çalışan saha satış temsilcileri ve sürücüler için her gün en iyi rotaları sağlamaktadır. İyi planlanmış bir rota sayesinde sürücüleriniz araç kullanımında daha az zaman harcar ve daha az km ile sevkiyatları tamamlar. Böylece yakıt maliyetleri düşer, sahada geçirilen süre azalır, sürücülerin bir gün içinde ziyaret edebileceği durak sayısı artar.
Geovision Dispatch, yapay zekâ destekli bir rota planlama yazılımı olarak araç sevk görevlilerinin ve merch ekiplerinin en uygun maliyetli rotaları hızlı ve verimli bir şekilde takip etmesine yardımcı olur. Yapay Zekâ Destekli Trafik Modelleme özelliği sayesinde gün içinde trafiğin yoğun olduğu saatleri öngörerek rotayı planlayabilir ve anlık trafik verilerine göre yeniden hesaplama yapabilir. Bu sayede sürücülerin değişikliklere yanıt vermesi ve planlanmış rota üzerinden güncellemelere uyum sağlaması kolaylaşır.

Geovision Group 2005 yılından beri partnerlerinin en doğru noktalarda olmasını, en uygun stratejileri uygulamasını ve bir bütün olarak satış performanslarını artırmasını sağlar.

Kendi coğrafi bilgi sistemlerini ve yazılım altyapısını kullanan Geovision alanında Türkiye’nin ilk Global firmasıdır. Şimdi Rota Optimizasyonu, Periyodik Ziyaret Optimizasyonu gibi çözümlerimiz hakkında bilgi alın!

Paylaş:

İletişim

Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin
Son Yazılarımız

Uzmanlarımıza Ulaşın!

İhtiyaçlarınızı dinlemek, sorularınıza cevap vermek ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için buradayız. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek veya daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun veya aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanın.