Sürdürülebilirlik ve Rota Optimizasyonu

Sürdürülebilirlik ve Rota Optimizasyonu

Rota optimizasyonu; rota planlama ve teslimat haritalama olarak da bilinir. Rota optimizasyonu, birden fazla teslimatı başarıyla gerçekleştirmek için mümkün olan en iyi rotayı bulma sürecidir. Maliyetleri minimumda tutan ve daha az zamanda daha çok teslimat yapılmasını mümkün kılan rota planlamada çoğu zaman yapay zekâ destekli algoritmalar kullanılır.

Sürdürülebilir Nedir?

Sürdürülebilirlik, ekolojik dengenin korunması ve doğal kaynakların çevreye zarar vermeden kullanılmasına yönelik çabayı ifade eder. Küresel ısınma, doğal kaynakların azalması gibi ekolojik sıkıntılar, mevcut kaynakların sınırsız olmadığını göstererek birçok sektörden şirketin sürdürülebilir çevre anlayışını benimsemesine yol açtı. Doğadaki canlıları tehlikeye atmadan yaşamalarını mümkün kılacak biçimde üretim yapmak, sürdürülebilirlik ilkesinin ön şartı olarak lojistik dünyasında da kabul edildi.

Rota optimizasyonu ve sürdürülebilirlik arasında düşünüldüğünden çok daha fazla bağlantı var. Teslimat için kilometrelerce yol gitmek elbette maliyetlidir ve şirketin daha az kar etmesine yol açar. Ancak bunun dışında teslimat işlemlerinin uzun rotalar ile gerçekleştirilmesi çevre için de oldukça zararlı! Raporlar gösteriyor ki çevre kirliliğinin çok büyük kısmı araçlardan çıkan sera gazı (CO2) emisyonlarından ve zararlı egzozdan kaynaklanmaktadır.

Teslimatlar uzun yollar kat edilerek gerçekleştiğinde ve ihtiyaçtan fazla araç kullanıldığında zararlı egzoz dumanları hava kirliliğine katkıda bulunuyor. Ancak artık müşteriler belirli karbon azaltma politikaları güdüyor bu nedenle çevre dostu rota planlaması eskisinden daha öncelikli. Artık pek çok şirket çevreye karşı daha sorumlu olmak ve günün ihtiyaçlarını karşılamak için dağıtım operasyonlarını yenilemeyi ve çevre dostu dağıtım modellerine geçmeyi planlıyor.

Rota optimizasyon programı mümkün olan en kısa zamanda teslimatların gerçekleştirilmesi için en verimli rotayı oluşturuyor. Böylece aynı nokta üzerinden birden fazla geçilmeden, yani ileri geri gitmek zorunda kalmadan tek seferde en fazla sayıda siparişin teslim edilmesi sağlanıyor.

Bir araç aynı yolu birden fazla kez kullanırsa, kat ettiği mesafe artar ve daha fazla yakıt tüketir, daha fazla egzoz dumanı üretir. Bu da çok fazla kirliliğe ve çevresel bozulmaya yol açar.

Ayrıca araştırmalar, trafik yoğunluğu veya başka bir nedenle araçların bir noktada sabit durmasının daha yüksek oranda yakıt tüketimine yol açtığını ve bunun da çevrede daha fazla toksiklik oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Akıllı rota optimizasyon yazılımı gerçek zamanlı olarak çalışır.

Bu da kötü hava koşulları, yapım aşamasında olan yollar veya trafik yoğunluğu gibi belirli faktörlere göre rotaların hesaplanması anlamına gelir. Bu, araçların bir yerde daha uzun süre kalmalarını ve yakıt tüketme ihtimallerini sınırlar. Bu şekilde rota optimizasyon yazılımı, teslimat operasyonlarının sürdürülebilir olmasına yardımcı olmaktadır.

Geovision Group 2005 yılından beri partnerlerinin en doğru noktalarda olmasını, en uygun stratejileri uygulamasını ve bir bütün olarak satış performanslarını artırmasını sağlar.

Kendi coğrafi bilgi sistemlerini ve yazılım altyapısını kullanan Geovision alanında Türkiye’nin ilk Global firmasıdır. Şimdi Rota Optimizasyonu, Periyodik Ziyaret Optimizasyonu gibi çözümlerimiz hakkında bilgi alın!

Paylaş:

İletişim

Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin
Son Yazılarımız

Uzmanlarımıza Ulaşın!

İhtiyaçlarınızı dinlemek, sorularınıza cevap vermek ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için buradayız. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek veya daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun veya aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanın.