FMCG Sektörü Nedir?

FMCG Sektörü Nedir?

Günümüzde en çok kullanılan sektörlerden olan FMCG, İngilizcede Fast-Moving Consumer Goods anlamına gelmektedir ve “Hızlı Tüketim Ürünleri” olarak dilimize çevrilmektedir. Bu ürünlerin satışı çok hızlı bir şekilde değişime uğramaktadır. Yani üretilen bir ürün bir yıl içerisinde satılmalı ya da değiştirilmelidir. Satılan ürünler genel olarak günlük, haftalık, aylık ya da yıllık olarak kullanılabilmektedir. Bu ürünlerin maliyetleri de oldukça düşük seviyelerde seyreder. Raf üzerinde yer alan temizlik malzemeleri ve gıda ürünleri gibi kolayca tüketilen ve kısa süre kullanım imkânı sunan ürünler, FMCG sektörüne dahil olan ürünlerdir.

FMCG sektörü içerisinde üretim yapan markalar fazla tanınmamaktadır. Tanınsalar dahi ayrım yapma aşamasında yüksek seviyede bir seçicilik görülmez. Bunun sebebi ise kısa süreli kullanımlardan ve düşük bütçeli üretim aşamalarından dolayı birçok markanın bu ürünleri üretiyor olmasıdır. Yani tüketiciler için seçim aşamasında çeşitlilik fazladır. Bu gibi sebeplerden dolayı FMCG sektöründe üretim yapan markalar, reklam stratejilerinde özel yöntemler kullanarak akılda kalıcı bir pazarlamayı hedeflerler. Günümüzde bu sektör içerisinde kâr elde etmek geçmişe nazaran biraz daha zor bir hal aldı.

FMCG ürünleri üreticiler için düşük bütçeli ve kolay üretilen ürünlerken, tüketiciler için de düşük fiyatlı ve kolay satın alınabilen ürünler olmaktadır. Hacim olarak çok yüksek bir hacme sahip olan bu sektör, üretim fiyatı konusunda çok düşük rakamlara sahiptir. Düşük fiyatlardan satıldığı için üreticiler satış hacminin yüksek miktarlarda olmasını hedeflerler. Bu sebepten dolayı da yüksek satış hacmine sahip olan bir üretici, ürün üzerinden olağanüstü kazançlar elde edebilir.

FMCG Sektörü Pazarlama Yöntemleri

FMCG sektörü, marka tanınırlığı açısında zor bir sektör olduğu için pazarlama aşamasında çok dikkatli bir yönetime ihtiyaç duyar. Bu yöntemlerin bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Satış amacına göre bir pazarlama yönteminin belirlenmesi
  • Direkt olarak satış yapılması
  • Markalama sisteminin ürünle bir arada olması
  • Hedeflenmekte olan pazar üzerinde bir yöntem uygulanması

Bu ve bunun gibi ayrıntılar, FMCG sektörü içerisinde bulunan pazarlama aşamasında dikkat edilmesi gereken ayrıntılardandır.

Paylaş:

İletişim

Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin
Son Yazılarımız

Uzmanlarımıza Ulaşın!

İhtiyaçlarınızı dinlemek, sorularınıza cevap vermek ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için buradayız. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek veya daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun veya aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanın.