Nokta Ziyareti Nedir?

nokta-ziyareti-nedir

Nokta Ziyareti Nedir?

Nokta ziyareti, dağıtım yapan firmaların teslim ettiği noktalara yaptıkları ziyaretlerdir. Bu yapılan ziyaretler sırasında bilgi alışverişi yapmak, satış ve siparişleri kontrol etmek, faturalandırma ve tahsilat sağlamak, yaşanan aksaklıkları gidermek gibi birçok durum bulunur.

İş hayatı içerisinde bulunan bir üreticiyseniz ve tedarik ettiğiniz noktalar var ise, bu noktaları periyodik olarak ziyaret etmelisiniz. Unutmayın ki satış yaptığınız kişinin birçok tedarikçiyi tercih etme şansı vardır. Bu gibi rakiplerinizin önüne geçebilmek ve sadık bir müşteriye sahip olabilmek için bu ziyaretleri yapmanız gerekir. Yapacak olduğunuz nokta ziyaretleri ile müşterilerinizin neye ihtiyacı olduğunu ve ne gibi teslimatları tercih ettiğini öğrenebilirsiniz. Tedarik süreçlerinde ve satış amaçlarınızda bunları kullanıyor olmanız sizin için ek bir fayda sağlayacaktır. Ancak bu gibi durumların ne olduğunu öğrenebilmeniz için nokta ziyaretlerini düzenli olarak yapmanız gerekmektedir.

Nokta ziyaretlerinin yapıldığı bazı dönemler bulunur. Bu dönemler, genel olarak üreticilerin müşteriyi kaybetmek istemediği zaman dilimlerinden oluşur. Nokta ziyareti dönemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Tahsilat yapılacak dönemler

Bu dönemlerde tüm üreticiler ve firmalar adına müşterilerin değeri çok daha fazla artmaktadır. Para akışı sağlanacağı için nokta ziyaretleri gerçekleşmektedir ve sonraki sipariş sürecinin de sağlanabilmesi hedeflenmektedir. Bu tahsilat dönemlerinin sonrasında yine aynı değeri gösterebilmek, üreticiler ve firmalar adına olumlu bir izlenim sağlayacaktır.

  • Satış üzerinde bir baskı yaşandığı zamanlarda

Elinizde fazladan ürün kaldıysa bunu hemen satmak istersiniz. Bu sebepten dolayı da o ürünü satabileceğiniz tüm kişileri aramaya ve o kişilere nokta ziyareti yapmaya başlarsınız. Genel olarak bu gibi ziyaretlerde 2-3 adım sonrasında satışlar hedefleneceği için olumlu sonuç almak çok daha zor olmaktadır.

  • Satış istatistiklerinde azalmalar yaşandığı zamanlarda

Satış istatistikleri, tedarikçi firmalar için çok önemli bir istatistik tablosudur. Bu tablo üzerinde yaşanacak olan herhangi bir düşüş, tüm müşterilere nokta ziyareti yapmaya sebep olmaktadır. Bazı zamanlarda ziyaret edilen müşterilere aslında hiç ihtiyaçları olmayan ürünlerin satılmaya çalışıldığı da bilinir.

Bu gibi dönemler, nokta ziyaretleri içerisinde sıklıkla yer alan dönemlerdir.

Paylaş:

İletişim

Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin
Son Yazılarımız

Uzmanlarımıza Ulaşın!

İhtiyaçlarınızı dinlemek, sorularınıza cevap vermek ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için buradayız. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek veya daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun veya aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanın.