Rota Optimizasyonu Ne Demek?

geovision-rota-optimizasyonu

Rota Optimizasyonu Ne Demek?

Rota optimizasyonu, yük ve yolcu taşıma talepleri için araç filolarına düşük bütçeli rota planlaması yapan sistemdir. Rota optimizasyonu, teslimatın detaylı olarak planlanması, periyodik rut planlarının yapılması ve anlık rota planlaması da dahildir. Tüm rota planlamalarında bir alış ve teslimat noktası bulunur. Bu operasyon, teslimat yapılacak olan ürünün ağırlığı ve adeti, teslimat noktalarının uzaklığı gibi farklı şekillerde oluşabilir. Bunun yanında teslimat için uyulması gereken zaman kısıtlaması ve araçların ihlal etmemesi gereken maliyet, kapasite limiti bulunur.

Rota optimizasyonu sistemi, bu faktörler dahilinde hem çok daha uygun bütçelerle teslimat gerçekleştirebilmeyi hem de talep doğrultusunda gelen siparişleri ve bu siparişlerin teslimat aşamasındaki araç kurallarına uyulmasını sağlar. Rota optimizasyonu ile oluşturulan rota sayesinde taleplerin araçlara dağıtımı ve teslimatın ne zaman gerçekleşeceği tespit edilir. Daha iyi anlamanız için rota optimizasyonunu size bir örnek ile anlatalım.

Toplamda 1500 adet mağazaya dağıtım işlemi yapan ve 100 adet araç ile çalışan bir firma düşünün. Bu sipariş sürecinde her gün farklı teslimat adresleri ve farklı teslimat boyutları olacaktır. Rota optimizasyonu sayesinde bu teslimat esnasında ne kadar ve ne çeşit bir araca ihtiyaç duyduğunuzu öğrenebilirsiniz. Bunun yanında ürün boyutlarını bildiğiniz için hangi aracın ne kadar kapasite ile ürün alabileceğini ve teslimat zamanlarının ne zamana kadar gerçekleşmesi gerektiğini tespit edebilirsiniz. Rota optimizasyonu bu gibi avantajları bünyesinde barındırarak saha satış ekiplerine, sevkiyat yöneticilerine ve distribütörlere birçok kolaylık sunmaktadır.

Rota optimizasyonu ile elde edeceğiniz avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Teslimat sürecinde ne tür araçlar tercih edilmelidir? Bu sorunun cevabı, teslimat zamanının belirlenmesi ve araç kapasitelerinin öğrenilmesinden dolayı optimizasyon sistemi ile kolayca tespit edilebilmektedir.
  • Teslimatı yapılacak olan ürünler, araçlara nasıl ve ne şekilde paylaştırılmalıdır?
  • Rota üzerinde yer alan belirli noktalar, hangi zaman aralıklarında ziyaret edilmelidir?
  • Teslimat edilecek yere ne zaman ulaşılır ve teslimat aşamasının tamamlanması tahmini olarak saat kaçta biter?

Rota optimizasyonu ile bu gibi öğrenilmesi gereken soruların tamamına cevap bulabilirsiniz. Bu sistem sayesinde yol üzerindeki mesafelerde ve filo kullanımlarında azalmalar yaşayacak, doğru bir planlama ile teslimat aşamasını eksiksiz bir şekilde tamamlayacaksınız.

Paylaş:

İletişim

Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin
Son Yazılarımız

Uzmanlarımıza Ulaşın!

İhtiyaçlarınızı dinlemek, sorularınıza cevap vermek ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için buradayız. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek veya daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun veya aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanın.