Rota Optimizasyonunun Avantajları Nelerdir?

Rota Optimizasyonunun Avantajları Nelerdir?

Rota optimizasyonu; dağıtım aşamasında firmalara, üreticilere ve bayilere çok önemli katkılar sağlamaktadır. Bir merkez içerisinde üretilen ve dağıtımı gereken ürünler bir sistem içerisinde yer almadığında büyük sorunlar yaratabilmektedir. Bu süreç, birden fazla teslimat noktası da içeriyorsa eğer sevkiyat tamamıyla bir soruna dönüşür ve dağıtımı kontrol etmek zorlaşır. Sevkiyat planlamasının istenildiği gibi yapıldığı ve güzergahlar üzerinde karlı tercihlerin yapılmasının sağlandığı sistem, rota optimizasyonudur.

Yapay zekâ destekli algoritmalardan üretilen rota optimizasyonu sistemleri, kullanım alanı olarak geniş bir yelpazeye hitap etmektedir. Daha verimli ve basit bir teslimat sürecine sahip olmak isteyen ve fiziksel mal üreten firmalar, rota optimizasyonu sayesinde çok daha işlevsel teslimat süreçlerine sahip olabilmektedir. Gidilecek olan güzergâh, coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak analiz edilir ve planlanır. Bu sistem, yol üzerinde yaşanabilecek olan olası sorunların önüne geçerek teslimat noktasına daha hızlı ve daha güvenilir bir teslimat yapılmasını sağlar. Ancak bu sistemleri kullanan kişilerin deneyimleri de çok önemlidir. Eğer sistem hakkında bilgi sahibi olmayan bir kişi planlamayı yönetirse olumlu sonuçlardan daha çok olumsuz sonuçlarla karşılaşacaktır.

Rota Optimizasyonu Avantajları

Rota optimizasyonu, sunmuş olduğu özellikler sayesinde teslimat aşamasını çok basite indirgeyen bir sistem olmaktadır. Coğrafi bilgi sistemleri ve Travel Salesmen Problem (TSP) olarak bilinen gezgin satıcı problemine karşı en kısa ve en verimli rotanın bulunabildiği eklentiler onu önemli kılan özelliklerin başında gelir. Rota optimizasyonunun avantajlarını şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Genel saha maliyetlerinde % 20’ye kadar tasarruf etmenize olanak tanır.
  • Canlı takip sistemi özelliği ile teslimat performanslarını izleyebilir ve planlama yeteneğinde %50 artış yakalayabilirsiniz.
  • Farklı araçlar, farklı teslimat noktaları ve aşamaları olduğu için planlamaları da özelleştirilmiş şekilde yapabilme avantajı sunar.
  • Yol üzerinde bulunan trafik yoğunluğu ve uğranacak olan noktaların ziyaret süreleri planlanmış olduğu için, teslimat sürecinde herhangi bir zaman kaybının yaşanmamasını sağlayarak zamanında teslimat sunar.
  • Manuel şekilde yapılan planlamanın aksine, durumları ve problemleri analiz edebilen insan gücü ile çok daha avantajlı bir planlama süreci sunar. Bu sayede manuel planlamanın getirmiş olduğu dezavantajlardan ortadan kaldırılır.
  • Zamanında teslim süreleri sayesinde müşterilerden çok daha olumlu geri dönüşler alınır.
  • Yakıt gibi konularda tasarrufa gidilerek ek bir bütçe azalımı sağlanır.
  • Personel giderlerinde tasarruf sağlanır.
  • Teslimat süreci sırasında yaşanan problemlerde yeni çözümler ve yeni rotalar oluşturulmasını mümkün kılar.
  • Saha satış ekipleri ve sevkiyat yöneticileri arasında geniş bir iletişim ağ oluşturur.

Paylaş:

İletişim

Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin
Son Yazılarımız

Uzmanlarımıza Ulaşın!

İhtiyaçlarınızı dinlemek, sorularınıza cevap vermek ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için buradayız. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek veya daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun veya aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanın.