Coğrafi Bilgi Sistemleri Nedir?

cografi-bilgi-sistemleri

Coğrafi Bilgi Sistemleri Nedir?

Coğrafi bilgi sistemleri, kısaltması CBS olarak adlandırılan ve kendi içerisinde birden çok işlevi bulunduran bir mekanizmadır. Bu işlevleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Coğrafi konumlara ve istatistiklere dair tüm verilerin sistem içerisinde toplanması
  • Toplanan tüm verilerin aynı sistem içerisinde saklanması
  • Verilerin, coğrafi konumlara istinaden analiz edilerek sunulması

Bu ve bunun gibi birçok avantaj, coğrafi bilgi sistemleri tarafından kullanıcılara sunulmaktadır. Coğrafyanın bilimine dayanan bir sistem olan coğrafi bilgi sistemleri, farklı tiplerde bulunan veri çeşitlerinin bir araya getirilmesi ile oluşturulur. Bu sistem, gün içerisinde karşılaştığımız birçok coğrafi mekânın bilgisini alarak kaydetmektedir. Bunun yanında yapmış olduğu analizler sayesinde de 3 boyutlu bir harita deneyimi sunarak coğrafi katmanların düzenlenmesini sağlar. Kullanılan coğrafi bilgi sistemleri ile beraber teslimat yapacak olan kullanıcılar, coğrafi düzlem üzerinde hangi rotalardan gidebileceklerini, hangilerinin uygun olup olmadığını ve ne gibi avantajlara sahip olacaklarını analiz edebilirler.

Coğrafi bilgi sistemlerine sahip olan kullanıcılar, birçok işlem için bu sistemi kullanarak yardım alabilir. Bu sistem sayesinde geniş bir haberleşme ağı oluşturulabilir, teslimat planlamaları yapılabilir, coğrafi konumlar ve sevkiyatlar hakkında bilgilendirmeler yapılabilir ve yaşanacak aksaklıkla kısa sürede çözülebilir. CBS ile ne gibi avantajlara sahip olunabileceğini şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Yaşanacak olan problemleri analiz edebilirsiniz. Yol esnasında coğrafi düzlemler üzerinde bulunan trafik, kaza gibi olaylar görüntülenebilir ve hava koşullarından dolayı teslimatın aksamaması sağlanabilir.
  • Teslimat yolu üzerinde bulunan değişiklikler görülebilir. Bu, teslimatın aksamaması için alternatif bir yol bulma şansı yaratır.
  • Yaşanacak olan olaylara anında müdahalede bulunulabilir. Bu özellik sayesinde araçların plansız kalmaması ve kriz yönetimlerinde kolaylık sağlanır. Her zaman iletişim halinde kalacak ve saha satış ekiplerinize çözüm önerilerinde bulunabileceksiniz.
  • Coğrafi bilgi sistemlerinde yer alan mekânsal analizler ile öngörülerde bulunarak çok daha basit bir rota planlamasına sahip olabilirsiniz. Kapsamlı bir bilgi sağlayıcısı olan CBS, tüm detayları paylaştığı için öngörüde bulunabilmenizi kolaylaştırmaktadır.

Bu ve bunun gibi birçok özellik, teslimat sırasında çok daha avantaj sağlıyor ve detaylı bir teslimat planlamasını mümkün kılıyor.

Geovision Group 2005 yılından beri partnerlerinin en doğru noktalarda olmasını, en uygun stratejileri uygulamasını ve bir bütün olarak satış performanslarını artırmasını sağlar. Kendi coğrafi bilgi sistemlerini ve yazılım altyapısını kullanan Geovision alanında Türkiye’nin ilk Global firmasıdır. Şimdi Rota Optimizasyonu, Periyodik Ziyaret Optimizasyonu gibi çözümlerimiz hakkında bilgi alın!

Paylaş:

İletişim

Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin
Son Yazılarımız

Uzmanlarımıza Ulaşın!

İhtiyaçlarınızı dinlemek, sorularınıza cevap vermek ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için buradayız. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek veya daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun veya aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanın.