Teslimat Planlamak İçin Rota Oluşturma

Teslimat Planlamak İçin Rota Oluşturma

Teslimat planlamak, teslim edilecek olan ürünün doğru yollar ile müşteriye ulaştırılmasını sağlar. Bu aşamada yer alan rota oluşturma süreci ise teslimat planlamanın vazgeçilmez bir sürecidir. Eğer lojistik işlemleri zamanında ulaştırılmak isteniyorsa, şirketler tarafından profesyonel bir rota oluşturma işlemi yapılmalıdır. Aksi takdirde beklenmedik olaylarla karşılaşılabilir ve teslimat istenen süre dahilinde ulaştırılamamakla sonuçlanır. Bu sebepten dolayı da kesinlikle doğru bir rota oluşturulması yapılmalıdır.

Teslimat planlaması, şirketlerin yer aldığı pazar içerisinde büyük bir rekabetin oluşmasına neden olmaktadır. Bu planlama aşamasında taşınacak olan yükün büyüklüğü, hangi araç üzerinde taşınacağı ve teslimatın toplam maliyeti hesaplanır. Bu sayede yapılacak olan tüm masraflarda belirlenir.

Rota planlaması ise bu aşamada devreye girer ve taşınacak olan yüklerin hangi güzergah üzerinden ilerleyeceğini, araç sürücülerinin hangi alanlarda mola vereceğini, bu noktalar üzerinde hangi işletmelere ziyaret gerçekleştirileceği ve var olan potansiyel müşteriler ile ne zaman temasa geçileceği gibi durumlar oluşturulur. Bu sayede istenen zamanlar dahilinde verimli bir süreç ortaya konulmuş ve istenen tüm sonuçlar elde edilmiş olur. Zamanınız kısıtlı olsa dahi tüm bu işlemleri yapabilmeniz mümkündür.

Eskiden bir yükün taşınması ve lojistik işlemlerinin yapılması çok fazla zorlayıcı bir süreç olarak biliniyordu. Ancak teknolojinin gelişim göstermesi ve günümüzdeki rota optimizasyonuna sahip programların kullanımı ile bu işlemler çok basit bir hale indirgenmiştir. Özellikle de teslimat planlama aşamalarında kullanılan rota oluşturma işlemleri, gidilecek olan alandaki tüm faktörleri göz önüne alarak doğru bir planlama ortaya çıkarır.

Bunların arasında olumsuz hava şartları, daha kısa yolların analiz edilmesi, trafik olduğu zamanlarda gidilecek olan alternatif yollar gibi daha birçok kreatif çözüm yer alır. Bu sayede araçlar herhangi bir güzergahta takılmayarak çok daha tasarruflu bir şekilde teslimat işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Bu rota oluşturma işlemlerini yapmayan şirketler ise güzergah üzerinde bu bahsedilen sorunlar ile karşılaşacak ve istenen saat aralıklarında teslimatını gerçekleştiremeyeceği gibi mola, ziyaret ve bu tarz işlemlerde de rakiplerinin gerisinde kalacaktır. Bu gibi durumlar, uzun süre zarfları içerisinde şirketlere büyük bir zarar oluşturabilecek durumlardır.

Geovision Group 2005 yılından beri partnerlerinin en doğru noktalarda olmasını, en uygun stratejileri uygulamasını ve bir bütün olarak satış performanslarını artırmasını sağlar.

Kendi coğrafi bilgi sistemlerini ve yazılım altyapısını kullanan Geovision alanında Türkiye’nin ilk Global firmasıdır. Şimdi Rota Optimizasyonu, Periyodik Ziyaret Optimizasyonu gibi çözümlerimiz hakkında bilgi alın!

Paylaş:

İletişim

Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin
Son Yazılarımız

Uzmanlarımıza Ulaşın!

İhtiyaçlarınızı dinlemek, sorularınıza cevap vermek ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için buradayız. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek veya daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun veya aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanın.