Sürdürülebilir Lojistik Planlaması ile İşinizi Büyütün

geovision-group-lojistik-planlama

Sürdürülebilir Lojistik Planlaması ile İşinizi Büyütün

Çevre dostu iş uygulamalar ve sürdürülebilirlik, günümüzde lojistik şirketlerinin dikkate alması gereken konu başlıklarından yalnızca birkaçı. Devlet düzenlemeleri, iş ortaklarının ya da kamunun artan talebi ulaşım sektörünü çevreci lojistik çözümler aramaya zorluyor.

Elektrikli araçlar, lojistik sektöründe yeşil bir endüstri için bir dönüşüm başlattıysa da filo araçlarının tümünü değiştirmek epey zaman alacağa benziyor. Bunun yerine rota optimizasyonu ile sürdürülebilirlik çalışmalarınıza hız katabilirsiniz.

Sürdürülebilir Lojistik Nedir?

Sürdürülebilir lojistik; nakliye, tedarik zinciri, filo planlaması, depolama, paketleme uygulamalarında çevreci yaklaşım benimsenerek karbon ayak izinin azaltılmasına yönelik çalışmaları içerir. Bu çalışmalar rölantiyi azaltmak, kağıt yığınlarından kurtulmak ve karbon emisyonunu azaltmak gibi uygulamalardır. Teknoloji, şirketinizin sürdürülebilir bir lojistik planını yürütmesine ve bunu yaparken de teslim tarihlerine uymaya ve karınızı artırmaya yardımcı olur.

Tedarik zincirinin her aşamasında karbon emisyonu üretilir ancak tedarik zincirinin son ayağı olan last mile çevre dostu uygulamalara en çok ihtiyaç duyan aşamadır. Last mile lojistiği, malların bir merkezden teslimat noktasına ulaştırılması anlamına gelen bir terimdir. Filo planlamasını teslimat verimliliğinden ödün vermeden çevreye en az zararla gerçekleştirmek mümkün. Nasıl mı?

Rota optimizasyonu sayesinde!

Sera gazı emisyonlarının kaynaklarını araştıran bir çalışma %27 oranı ile sera gazlarındaki artışta en büyük paya ulaştırma sektörünün sahip olduğunu bulmuştur. Ulaşımdan kaynaklanan sera gazı emisyonları, öncelikle arabalarımız, kamyonlarımız, gemilerimiz, trenlerimiz ve uçaklarımız için yanan fosil yakıtlardan kaynaklanmaktadır. Lojistik şirketleri ve dağıtım kanalı olan tüm şirketler daha yeşil yarınlar için sorumluluk alarak kat edilen kilometreyi azaltmalıdır.

Rota optimizasyonu, araç kilometrelerini azaltmanın en basit yoludur. Manuel rota planlama hem çok zaman alan hem de verimsiz bir iştir. Otomatik rota planlama yazılımı sayesinde rotalar, en kısa sürede tüm teslimat noktalarını ziyaret edecek şekilde oluşturulur. Akıllı rota optimizasyonu teslimat operasyonlarının ihtiyaçlarına, trafik verilerine, teslimat edilecek mallara ve daha birçok parametreye göre özel olarak yapılandırılmış gelişmiş algoritmalar kullanır.

Rota optimizasyonu yazılımı sayesinde aynı teslimat noktasından yalnızca bir kez geçerek teslimat rotasının tamamlanması mümkün olur. Böylece araçlar fazladan kilometre gitmeyerek sera gazı emisyonunu azaltır. Ayrıca yakıt ve bakım masraflarını artıran rölanti de akıllı rota planlaması sayesinde azalır.

Rölantide azalma, sera gazı salınımında da düşüşe sebep olacaktır. Tüm bunlarla birlikte manuel planlamadaki kağıt kullanımının önüne geçilmesi de yeşil rota planlaması için önemli bir adımdır.

Sürdürülebilir lojistik konusunda daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz!

Geovision Group 2005 yılından beri partnerlerinin en doğru noktalarda olmasını, en uygun stratejileri uygulamasını ve bir bütün olarak satış performanslarını artırmasını sağlar. Rota Optimizasyonlarının sizlere sağlayacağı faydalardan siz de haberdar olun!

Paylaş:

İletişim

Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin
Son Yazılarımız

Uzmanlarımıza Ulaşın!

İhtiyaçlarınızı dinlemek, sorularınıza cevap vermek ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için buradayız. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek veya daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun veya aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanın.