Rota Planlamasına Sürücülerin Dahil Edilmesi

Rota Planlamasına Sürücülerin Dahil Edilmesi

Rota planlaması yapan filo yöneticilerinin karşılaştığı zorluklardan biri de rotalarının kağıt üzerinde olduğu gibi gerçek dünyada da sorunsuz olup olmayacağından emin olmaktır.

Rota planlama; müşterilerin talep ettiği teslimat saatleri, yolların hız sınırı ve araç kısıtları dahil olmak üzere onlarca parametrenin hesaba katılarak yapılması gereken bir işlemdir. Rotalar sabit ya da değişken olsun veriler, rota hesaplama sürecini besler ve doğru rotaların bulunmasını sağlar. Rota hesaplanırken her zaman eldeki kaynakların en verimli şekilde kullanılması, verimlilik için önemlidir.

Rota planlama süreçlerinde kaynak kullanımının doğru bir biçimde yapılması teslimatların doğru zamanda doğru yerde olmasını, müşteri memnuniyetini, çalışanların motivasyonunu ve iş akışını doğrudan belirler. Oysa planlama aşamasında sürücülerin mevcudiyeti ve müsaitliği ise çoğu zaman göz ardı edilir.

Sürücülerin hizmet saatleri, mesaileri, izin günleri dikkate alınarak yapılan operasyonların işleyişi daha pürüzsüz olur. Mevcut sürücülerin niteliklerine, deneyimlerine göre onları doğru araçlara yerleştirmek ve doğru varış noktalarına göndermek teslimatların sorunsuz tamamlanmasını sağlar.

Rota hesaplama yazılımlarının kaynak yönetimini düzgün bir biçimde yerine getirmesi beklenir. Yazılıma girilen bilgiler doğrultusunda kullanılabilir sürücüler uygun rotalara dahil edilir. Burada dikkat edilmesi gereken bilgiler şöyledir:

  1.  Karayolları Trafik Yönetmenliğine uygun araç kullanma ve dinlenme süreleri
  2. Taşımacılık sektörü için gerekli olan ehliyet türleri
  3. Çalışma saatleri
  4. Bilgi ve tecrübe

Rota optimizasyonunda bireysel düzeyde sürücü kullanılabilirliği faktörünü dahil etmek teslimatların sorunsuz gerçekleşmesi dışında olası kazaların da önlenmesine yardımcı olur. Sürücülerin sahip olduğu ehliyet türüne uygun kamyonların atanması, genç yaşlardaki deneyimsiz kişilere daha basit sevkiyatların verilmesi, çalışanları vardiya saatlerine uygun teslimatlar ile görevlendirilmesi gibi işlemlerin rota optimizasyonunda kritik öneme sahip olduğu bilinmelidir.

Rota planlama yazılımı; vardiya düzenleri hakkındaki güncel bilgileri de rota optimizasyon sürecine dahil eder. Yazılım üzerinden sürücülerin toplam çalışma saatini ve görevlerini görüntüleyebilen filo yöneticileri uzun saatler çalışmanın önüne geçecek önlemler alabilir. Üstelik sürücü performanslarının takibine olanak tanıyan rota hesaplama yazılımları, hangi sürücünün hangi teslimatlarda daha başarılı olduğuna göre sevkiyatların düzenlenmesine katkıda bulunur.

Geovision Group 2005 yılından beri partnerlerinin en doğru noktalarda olmasını, en uygun stratejileri uygulamasını ve bir bütün olarak satış performanslarını artırmasını sağlar. Rota Optimizasyonlarının sizlere sağlayacağı faydalardan siz de haberdar olun!

Paylaş:

İletişim

Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin
Son Yazılarımız

Uzmanlarımıza Ulaşın!

İhtiyaçlarınızı dinlemek, sorularınıza cevap vermek ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için buradayız. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek veya daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun veya aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanın.