Rota Planlama Yazılımı Neden Kullanılmalıdır?

geovision-group-rota-planlama-yazilimi

Rota Planlama Yazılımı Neden Kullanılmalıdır?

Hem B2B hem de B2C şirketlerin birinci önceliği müşteri memnuniyetidir. Şirketler artık müşterileri en büyük yatırım önceliği olarak görüyor. Dağıtım kanalında hizmet veren şirketler için de teslimatta mükemmellik, müşteri deneyimini iyileştirmenin kritik unsuru haline geliyor.

Buna rağmen araç filolarının geleneksel kağıt kalem yöntemiyle planlanması çok yaygın bir yöntem. Bu yöntemi tercih edenler çoğu zaman küçük ve orta ölçekli araç filosuna sahip olan şirketler olsa da filonun boyutu ne olursa olsun rota yazılım sistemlerinin getirisinin her şirket için kar olduğu bilinmelidir.

Rota Planlama Yazılımı Nedir?

Rota planlama yazılımı, çok duraklı rotaların yapay zeka destekli algoritmalar kullanılarak en verimli şekilde planlanmasını ve programlanmasını sağlar. Rota optimizasyonu, rota yönetimi ya da rota hesaplaması olarak da bilinir. Ne olarak adlandırılırsa adlandırılsın yazılımın görevi aynıdır: tüm değişkenleri ve ihtimalleri hesaba katarak optimum rotayı planlamak. Manuel rota hesaplamasındansa bu yöntem ile bulunan rotaların daha iyi olacağı su götürmez bir gerçektir.

Rota Planlama Yazılımı Nasıl Çalışır?

İnsan beyni, yapay zeka destekli algoritmaların verileri hesap etme becerisiyle kıyaslanamaz. Yüzlerce faktörün hesaba katılması sonucu ortaya binlerce seçenek ortaya çıkar ve bunlar arasında en iyisini seçmek gerekir. Sevkiyat planlama yazılımına hangi araçların ve hangi sürücülerin ilgili günde teslimat yapacağı bilgisi kaydedilir. Siparişler sisteme yüklenir. En az zaman ve kilometre anlayışıyla ve tüm teslimatların her bir müşteriye ulaşacağı şekilde rota planlaması yapılır. Üstelik bu değerlendirmeye trafik verileri, yol çalışmaları ve daha bir dizi faktör de dahil edilir.

Rota Planlama Yazılımını Neden Tercih Etmeliyiz?

Rota optimizasyonu teslimatların zamanında gerçekleşmesini sağlayarak daha mutlu müşteriler yaratmanıza sebep olacaktır. Bu yazılımı uzun yıllar kullanmak müşterilerin sadakatini kazanmanıza ve yeni müşteriler için olumlu referanslar oluşturmanıza yol açacaktır.

Üstelik bu yöntemin şirkete kazandırdığı kar düşünüldüğünde birçok şirketin otomatik rota planlayıcısına geçmesindeki öncelikli nedenin müşteri memnuniyeti olmadığı da söylenebilir. Optimum rota planlaması sayesinde seyahat süresi ve mesafesindeki %20 düşüş, yakıt ve bakım masraflarının azalması ve şirketin daha çok kar elde etmesi demektir.

Rota yazılımı, en deneyimli rota planlayıcısının bile bulamayacağı rotayı dakikalar içinde bulur. Excel ya da kağıt üzerinde manuel rota planlaması yapmak, çalışanlara çok zaman kaybettirir. Üstelik rotaları etkileyen kritik faktörlerin dikkate alınması da çoğu zaman mümkün değildir. Gereksiz kilometreleri kat etmemek, masraflı rotalardan kaçınmak, zamanında ve doğru teslimatlar ile müşteri memnuniyetini iyileştirmek için ihtiyacınız olan tek şey bir rota optimizasyon yazılımıdır.

Geovision Group 2005 yılından beri partnerlerinin en doğru noktalarda olmasını, en uygun stratejileri uygulamasını ve bir bütün olarak satış performanslarını artırmasını sağlar. Rota Optimizasyonlarının sizlere sağlayacağı faydalardan siz de haberdar olun!

Paylaş:

İletişim

Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin
Son Yazılarımız

Uzmanlarımıza Ulaşın!

İhtiyaçlarınızı dinlemek, sorularınıza cevap vermek ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için buradayız. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek veya daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun veya aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanın.