Rota Optimizasyonu: İşletme Maliyetlerini Nasıl Azaltır?

isletmenin-maliyetlerini-azaltmak

Rota Optimizasyonu: İşletme Maliyetlerini Nasıl Azaltır?

Birçok işletme dağıtım kanalında türlü tedarik zinciri zorlukları ile karşılaşıyor. İşletmeler; artan maliyetler, sürücü eksikleri, fazla mesai, müşteri talepleri, yükselen yakıt fiyatları ile sürekli uğraşmak durumunda kalıyor. Tüm bu sorunlar operasyonel maliyetleri ciddi ölçüde artırıyor.

Rota optimizasyon yazılımı ise tüm bu sorunlarınızı çözerek işletme maliyetlerinizi azaltmada size yardımcı oluyor. Rota optimizasyonunun işletme maliyetlerini düşürmeye yardımcı olabileceği yollar aşağıdaki gibidir:

  • Daha az insan hatası

Müşterilerin teslimatların hızlı yapılması yönündeki artan talebi, filo yöneticilerinin üzerinde baskı oluşturuyor. Bir yandan da teslimat sıklıklarının artması, şirketin büyüme kaydederek daha çok müşteri ile anlaşması da sipariş hacmini artırarak teslimat operasyonlarını düzenlemeyi zorlaştırıyor. Maalesef siparişlerin artması ve teslimat sürelerinin kısalması, sevkiyat görevlilerinin ve sürücülerinin gerçekleşmesi imkansız tahmini varış süreleri belirlemesine ve bazı varış noktalarını unutmasına sebep olabiliyor.
Gecikmeler ve yanlış teslimatlar, bir şirketin karlılığını önemli ölçüde etkiler. Rota planlama programı sayesinde gerçek dışı tahmini teslimat sürelerinin belirlenmesi ve durakların unutulması gibi olumsuzluklar ortadan kalkar.

  • Zaman tasarrufu

Geleneksel rota planlamaları oldukça verimsizdir, uzun çalışma saatleri gerektirir. Rota planlayıcılar, rotaları manuel olarak çizmek için günler, saatler harcamak zorundadır ve ayırdıkları onca saate rağmen, rota planlama yazılımlarının yetenekleriyle rekabet edemezler. Manuel rota planlaması sürücülerin gereksiz yere uzun mesafeler kat etmeleri veya çok sıkışık yollarda gezinmesine yol açabilir. Bu da önemli ölçüde zaman ve yakıt kaybı anlamına gelir.

Rota optimizasyon yazılımı, sadece birkaç dakikada en verimli rotayı bulabilir. Böylece çalışanlar rota oluşturmak için zaman kaybetmezler ve daha önemli işlere vakit ayırarak karlılığını artırmaya odaklanabilirler.

  • Düşük yakıt maliyetleri

Ulaşım maliyetleri, bir filo yönetimindeki en kritik gider kalemidir. Rota optimizasyon programı sayesinde sürücüler daha az kilometre kat ederek teslimatları gerçekleştirebildiği için yakıt giderleri önemli ölçüde azalır. Ayrıca, trafik koşullarını hesaba kattığı için rölanti de en aza indirilir. Rölanti süresinin azaltılması, yakıt israfını da önemli ölçüde azaltır.

  • Minimize edilmiş araç alımı

Bazı şirketler, teslimatları daha hızlı yapmanın en iyi yolunun yeni araçlar edinme olduğunu düşünür. Ancak mecbur değilseniz yeni varlıklar satın almak riskli olabilir. Çoğu durumda rotaları optimize etmek, teslimat görevlerini yerine getirmenin en iyi yoludur.

  • Düşük araç bakım maliyeti

Yollarda daha az kilometre ve daha az zaman geçirmek araçların daha yavaş aşınmasına ve yıpranmasına neden olur. Ayrıca, araçların minimum rölantide çalışması, bakım ve onarım ihtiyacını da azaltır.

Geovision Group 2005 yılından beri partnerlerinin en doğru noktalarda olmasını, en uygun stratejileri uygulamasını ve bir bütün olarak satış performanslarını artırmasını sağlar. Rota Optimizasyonlarının sizlere sağlayacağı faydalardan siz de haberdar olun!

Paylaş:

İletişim

Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin
Son Yazılarımız

Uzmanlarımıza Ulaşın!

İhtiyaçlarınızı dinlemek, sorularınıza cevap vermek ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için buradayız. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek veya daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun veya aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanın.