Rota Optimizasyonu ile Filo Performansını Artırmak

geovision-rota-optimizasyonu-ile-filo-yonetimi

Rota Optimizasyonu ile Filo Performansını Artırmak

Filo yönetimi yalnızca araçların gideceği rotaları belirlemek değil; maliyetleri ve kaynakları yönetmek, sürücüler ile sürekli iletişimde olmak, araçların bakım ve onarımını takip etmektir aynı zamanda. Filo yöneticileri tüm işlerin arasında bir de teslimatların zamanında ve doğru yere ulaştırılıp ulaştırılmadığından emin olmalıdır. Zamanında teslimatlar içinse en az kilometrenin katedildiği bir rotanın planlanması gerekir.

Filo yönetiminde tüm bu işlerin iyi bir şekilde yürümesi için onlarca değişkenin hesaba katılması gerekir. Bu devasa hesaplamaları ve kalabalık bir çalışan grubunu gerektiren çok kapsamlı bir iştir. Şirketin dağıtım kanalında iyi bir performans sergilemesi filo yönetimine bağlı olduğundan, buradaki işleyişin rota optimizasyon yazılımı tarafından sağlanması akıllıca olur. Rota planlama yazılımı, maliyetleri ve verimliliği gözeterek filo yönetimini destekler, mevcut kaynakları dengeli bir biçimde kullanır ve filo performansını artırmayı başarır.

Nasıl mı?

10 veya daha fazla aracın olduğu filolarda, olası rota permütasyonlarının sayısı herhangi bir uzman yöneticinin hesaplayabileceğinin çok ötesindedir. Bu sebeple yapay zeka destekli rota planlama yazılımına ihtiyaç vardır. Trafik verileri, yoldaki hız sınırları, müşteri gereksinimleri gibi gerekli veriler yazılıma yükleniyor ve dakikalar içinde akıllı algoritmalar teslimat hedeflerine en az zaman ve kilometre ile ulaşan optimum rotanın bulunmasını sağlıyor.

Aynı yazılım, iş yöneticilerine maliyetleri izlemek için ihtiyacı olan verileri sağlayabilir. Raporlar, performans çizelgeleri, canlı araç takibi de dahil olmak üzere filo performansına “bir bakışta” bakılabilir. Bu yazılımın yöneticilere sunduğu performans panolarında şunlar yer alabilir:

 • Planlanan ve gidilen toplam kilometre
 • Sürücülerin toplam çalışma saati
 • Sürücülerin fazla mesaisi
 • Zamanında teslimatların oranı
 • Harcanan yakıt miktarı
 • Sürücülerin geri bildirimi
 • Sürücü vardiyalarının dengesi

Rota optimizasyon yazılımından alınan bu veriler, filo performansını analiz etmenize ve gerekli alanlara müdahale etmenize olanak tanırken aynı zamanda operatörlerinize günlük filo performansını iyileştirmeleri için mükemmel bir araç olur.

Rota optimizasyonu ile filo performansını artırmak isteyen işletmelerin elde edeceği faydalar şu şekildedir:

 1.  Yakıt tasarrufunun gerçekleşmesi
 2. Bakım maliyetlerinin azalması
 3.  İş gücü yönetiminin kolaylaşması
 4. En kısa rotaların bulunması
 5.  İş akışlarının otomatikleşmesi
 6. Güvenli operasyonların sağlanması

Geovision Group 2005 yılından beri partnerlerinin en doğru noktalarda olmasını, en uygun stratejileri uygulamasını ve bir bütün olarak satış performanslarını artırmasını sağlar. Rota Optimizasyonlarının sizlere sağlayacağı faydalardan siz de haberdar olun!

Paylaş:

İletişim

Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin
Son Yazılarımız

Uzmanlarımıza Ulaşın!

İhtiyaçlarınızı dinlemek, sorularınıza cevap vermek ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için buradayız. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek veya daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun veya aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanın.