Çoklu Depolar için Rota Planlama Yazılımı

Çoklu Depolar için Rota Planlama Yazılımı

Depo, dağıtım yapan araçların başlangıç ve bitiş noktasıdır. Rota planlamada karşılaşılan problemlerden biri de depo sayısına bağlı olarak ortaya çıkar. Dağıtım yerleri sabit olan bir rotada, araçların çıkış yaptığı depolar ile dönüş yapacakları depolar farklı olabilir. Yani yükleme ya da boşaltma yapılabilen birden fazla depo bulunduğunda hangi aracın hangi depodan hareket edeceği ve hangi depoya döneceği de rota hesaplama aşamasında kritik bir faktördür.

Müşteriye olan coğrafi yakınlık, sürücü mevcudiyeti, teslimat tarihleri ve araç müsaitliği, yol çalışmaları gibi faktörlerin değerlendirmesi çoklu depo olduğunda daha farklı olabilir. Birden çok konumdan teslimat yapılması söz konusu olduğunda rota planlama yazılımı, tüm araçlarınızdan ve personelinizden en iyi şekilde yararlanmanıza ve müşterilerinizin tüm vaatlerini yerine getirmenize olanak tanır. Çoklu deponun denkleme dahil olduğu bir rota planlamasında müşterilere yakınlığı göz önünde bulundurarak depo-araç eşleştirmesi yapılır.

Esnek ve Dinamik Rota Planlaması

Sevkiyat planlama yazılımının dinamik ve esnek yapısı nedeniyle planlanan rotalar, çoklu depoların birinde meydana gelen sorundan dolayı yeniden hesaplanabilir. Yapay zeka destekli algoritmalar, beklenmedik koşullar uyarınca rotaları yeniden en verimli olacak şekilde hesaplayabilir. Rota hesaplama yazılımları, bir depoda yoğunluk olması halinde müdahale ederek sürücüleri boş bir depoya yönlendirebilir. Üstelik tüm bunları yaparken filo yöneticilerinin de canlı araç takibi sistemi ile sevkiyatları takip etmesine olanak verir.

Bütünlüklü Rota Planlama

Her bir deponun ayrı ayrı ele alındığı bir rota hesaplaması zaman kaybına yol açar ve yolun uzatılmasıyla da sonuçlanabilir. Tüm depolar da dahil tüm değişkenlerin bir arada değerlendirildiği bir rota planlama yazılımı ancak bütünlüklü bir strateji sunabilir. Çoklu depolar için rota planlamasının tek elden yapılması zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Üstelik gıda gibi daha kısa sürede teslim edilmesi gereken ürünler olduğunda zaman hayati öneme sahiptir. Çoklu depolara sahip bir gıda distribütörünün her bir varış noktasına zamanında teslimat gerçekleştirmesi için her bir depodan kaç araç çıkması, hangi sürücülerin çalıştığı, hangi gıdaya hangi aracın uygun olduğu gibi faktörlerin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekir.

Sonuç olarak çoklu depoların dahil olduğu sevkiyatların, rota hesaplama programına ihtiyacı vardır. Teslimat operasyonlarının doğru yürütülmesi için siparişlerin tahmini teslimat saatinde, doğru müşteriye ulaşmış olması gerekir. Ancak bunun en verimli rota ile gerçekleştirilmesi gerekir çünkü zaman ve yakıt tasarrufu işletmelerin bütçesi için önemlidir.  Üstelik gıda gibi teslimat saatinin daha önemli olduğu ürünlerin dağıtımının planlanması da hassasiyet gerektirdiğinden yapay zeka destekli algoritmalara ihtiyaç duyulur.

Geovision Group 2005 yılından beri partnerlerinin en doğru noktalarda olmasını, en uygun stratejileri uygulamasını ve bir bütün olarak satış performanslarını artırmasını sağlar. Rota Optimizasyonlarının sizlere sağlayacağı faydalardan siz de haberdar olun!

Paylaş:

İletişim

Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin
Son Yazılarımız

Uzmanlarımıza Ulaşın!

İhtiyaçlarınızı dinlemek, sorularınıza cevap vermek ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için buradayız. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek veya daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun veya aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanın.