Yakıt Tüketimi ve Karbon Emisyonu Nasıl Azaltılır?

yakit-tuketimi-ve-karbon-emisyonu-nasil-azaltilir

Yakıt Tüketimi ve Karbon Emisyonu Nasıl Azaltılır?

Rota planlama programı ya da rota hesaplama yazılımı kullanmanın sizin ve şirketinizin zamandan ve paradan büyük ölçüde tasarruf etmesine yardımcı olduğu doğrudur. Peki bu gelişmiş lojistik teknolojisinin aynı zamanda yakıt tüketimi ve zararlı karbon emisyonunu azaltmanıza da katkıda bulunduğunu biliyor muydunuz?

Yakıt tüketimi ve karbon emisyonunu azaltmak günümüzde daha çevreci ve sürdürülebilir politikalar izlemek isteyen şirketlerin gündemindedir. Şirketler mal satın aldıkları distribütörlerin de bu hassasiyeti paylaşmasını ve araçların çevreye olumsuz etkilerini göz önünde bulundurmasını bekliyor. Dünya çapında her gün belki de milyonlarca noktaya teslimat yapılıyor. Bu teslimatların optimize edilmesiyle yakıt tüketimini azaltmak ve karbon emisyonunu minimize etmek mümkündür.

Optimum Rotalar 

Rota planlama en basit haliyle bir aracın birden fazla noktaya sırasıyla ulaşması ve gönderileri sorunsuz bir şekilde teslim etmesi için katedilen bir süreçtir. Oysa bu her zaman bu kadar basit olmaz. Onlarca teslimat noktası, araç ve sürücüyü hesaba kattığınızda binlerce farklı rota olasılığı ile karşı karşıya kalırsınız. Örneğin tek bir araç ve 10 durak olduğunda 3628800 tane rota seçeneğine sahip olursunuz. Ancak bu seçenekleri trafiğin sıkışması, yol kısıtlamaları, kötü hava koşulları ya da son dakika iptal edilen teslimatlar gibi faktörleri hesaba katarak elemek gerekir.

Rota optimizasyon yazılımı kullandığınızda gönderilerinizi geciktirebilecek birçok faktör öngörülür ve en uygun rota otomatik olarak bulunur. Peki bu neden önemli?

Araç rotaları optimize edildiğinde sürücülerin rölanti gibi yakıt israfı uygulamalarına yol açabilecek trafikten ve beklemelerden kaçınması mümkün olur. Rölanti; bir araç park halindeyken, bir teslimat noktasında beklerken ya da yavaş akan bir trafikte dururken meydana gelir. Rölanti çevre için oldukça sağlıksızdır çünkü araçların hareketsiz haldeyken bile egzoz salınımı yapması anlamına gelir. Üstelik rölantide çalışan bir araç her saat yaklaşık bir galon yakıt yaktığından, muazzam miktarda yakıt boşa harcanır.

Yakıt tüketiminin yanı sıra yakıt emisyonlarının ölçülmesi ve değerlendirilmesi de mümkündür. Yukarıda bahsedildiği gibi en az yakıt tüketimi ve karbon emisyonunu sağlayacak rotayı bulmak çok zor bir iş gibi görünse de Geovision Dispatch rota optimizasyon yazılımı ile daha verimli rotalar planlama olanağına sahipsiniz. Ayrıca sürücülerinizin rotalarını ve davranışlarını anlık bir şekilde izlemenize imkan tanıyan Geovision Dispatch üretkenliğinizi artırmanıza da yardımcı olur.

Rota optimizasyonu yalnızca maliyetlerinizi düşürüp karlılığınızı artırmakla kalmaz, müşterilerinizin de takdir edeceği çevresel bir fayda sağlar. Araçlarınızın çevreye olumsuz etkisini azaltmak çok uzak bir hedef gibi görünür ancak hemen şimdi Geovision teknolojilerini keşfederek bunu gerçeğe dönüştürebilirsiniz!

Paylaş:

İletişim

Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin
Son Yazılarımız

Uzmanlarımıza Ulaşın!

İhtiyaçlarınızı dinlemek, sorularınıza cevap vermek ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için buradayız. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek veya daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun veya aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanın.