Rota optimizasyonu nasıl yapılır?

rota-optimizasyonu-nasil-yapilir

Rota optimizasyonu nasıl yapılır?

Rota optimizasyonu, günümüzde fazlası ile ihtiyaç duyulan bir optimizasyon çeşididir. Geçmiş zamanlarda manuel teknikler ile yapılan bu optimizasyonlar hem çok daha yüksek maliyetlere hem de zaman kayıplarının yaşanmasına neden oluyordu. Bu gibi zaman kayıplarından kaçınmak ve rotanızı en verimli şekilde oluşturmak için bu optimizasyonların yapılması gereklidir.

Yapılan rota optimizasyonları, filolar için birden çok avantaj sağlar. Bu avantajları şu şekilde maddeleyebiliriz:

  • Personellere ait giderlerde tasarrufa gidilir.
  • Yapacak olduğunuz teslimatları zamanında gerçekleştirir ve müşterilerinizin memnun kalmasını sağlarsınız.
  • Güzergahınız üzerinde trafik varsa alternatif bir yol bulunarak geç kalınma ihtimalinin önüne geçilir.
  •  Sistem içerisinde yer alan canlı takip sistemi, sürücü performanslarının izlenmesini sağlar. Bu sayede kontrol edilebilir bir performansa sahip olursunuz.
  • Saha maliyetleri üzerinde yüksek oranlı bir tasarruf sağlarsınız.
  • Yakıt üzerinde etkili bir tasarruf sağlayabilirsiniz.

Bu ve bunun gibi birçok avantajlı durum, rota optimizasyonunun yapılması ile ortaya çıkar. Peki, doğru rota optimizasyonu nasıl yapılır? Gelin bunu da beraber inceleyelim.

Gidilecek olan güzergah üzerinde birden çok uğranacak durak ve nokta bulunabilir. Bu alanlara yapılacak olan ziyaretler detaylı bir şekilde planlanmalıdır. Teknolojik gelişmeler sonucunda ortaya çıkan yazılımlar, tüm bu ziyaretleri detaylı bir şekilde planlar ve alternatif güzergahlarla beraber tasarruf sağlayacağınız yolları da size belirtir.

Bu kapsamda çalışmanızı gerçekleştirirken ürünleri taşıyacak olan araçları, sürücüleri, uğranacak noktaları, sevkiyatın hangi cinste olduğunu belirlemeli ve yoğun olabilecek saatler ile yol üzerinde yer alan trafik oranlarını kontrol etmelisiniz. Bu sayede optimize edilmiş bir rota planlamasına sahip olursunuz. Güzergah üzerinde ilerlerken bu faktörlerde bir sorun yaşanırsa da endişe etmenize gerek yok. Yazılımlar sayesinde alternatif ve efektif çözümler bularak sorunsuz bir yeni rota planı oluşturabilirsiniz.

Yapılan rota optimizasyonları, sürücünüz ile aranızda var olan diyaloğunda basit bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Geçmişte çok daha zor olan bu diyaloglar, şu anda birden çok sürücü ile aynı anda yapılabilmektedir. Bu sebeple de sahip olduğunuz filo içerisinde rota optimizasyonu uygulayabilir ve bu gelişmiş unsurlardan sizler de yararlanabilirsiniz.

Geovision Group 2005 yılından beri partnerlerinin en doğru noktalarda olmasını, en uygun stratejileri uygulamasını ve bir bütün olarak satış performanslarını artırmasını sağlar.

Kendi coğrafi bilgi sistemlerini ve yazılım altyapısını kullanan Geovision alanında Türkiye’nin ilk Global firmasıdır. Şimdi Rota Optimizasyonu, Periyodik Ziyaret Optimizasyonu gibi çözümlerimiz hakkında bilgi alın!

Paylaş:

İletişim

Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin
Son Yazılarımız

Uzmanlarımıza Ulaşın!

İhtiyaçlarınızı dinlemek, sorularınıza cevap vermek ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için buradayız. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek veya daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun veya aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanın.