Başarılı Filo Yönetimi için Rota Optimizasyon Yazılımı

Başarılı Filo Yönetimi için Rota Optimizasyon Yazılımı

Filo operasyonu ya da filo yönetimi; araç, sürücü, yakıt, teslimat noktaları gibi faktörleri hesaba katarak motorlu taşıt sevkiyatlarını koordine etmek anlamına gelir. Filo yönetimindeki en temel amaç, ulaşım ve taşıtların araç bakım maliyetlerinin en aza indirildiği verimli sevkiyatları organize etmektir. Filo operasyonları; sevkiyat rotalarının ve planlamalarının otomatikleştirilmesiyle verimli bir hale getirilebilir ve filo operasyon maliyetleri kontrol altına alınarak azaltılabilir.

Araç filosu operasyonlarında rota hazırlama, tüm varış noktalarının hesaba katılarak uygun maliyetli bir sevkiyat planı oluşturma sürecidir. Filo yöneticileri;

  • Belirli bir gün içinde teslimat yapılacak müşterilerin sayısı ve bulundukları konum,
  • Sürücü ve araç kapasitesi,
  • Teslimatın gerçekleşeceği tarih ve saatin müşteriye uygunluğu,
  • Trafik yoğunluğu ve yol kısıtlamaları,

gibi faktörleri dahil ederek rota planlaması yapmalıdır. Ancak bu süreçte tüm faktörleri hesaba katmak ve her rota seçeneğini değerlendirmek uzun ve yorucu bir süreçtir. Bu sebeple yapay zeka destekli algoritmalara dayanan rota optimizasyon yazılımlarından faydalanılabilir. Rota ve vardiyaların otomatikleştirildiği yazılımlarda birçok parametre ve değişken dikkat alınır ve böylece en uygun rota belirlenir.

Müşteri Taleplerini En İyi Şekilde Karşılamak

Şeffaflık söz konusu olduğunda teslimat aşaması, en önemlisidir. İster satış ister servis amaçlı sevkiyatlar planlıyor olun müşterilerinize bu şeffaflığı sağlamak istersiniz. Örneğin müşteriler daha kısa zaman aralıklarında teslimatların yapılmasını isteyebilir. Bu konuda müşterilere yardımcı olmak ve doğru bilgilendirmeyi yapmak operasyon yöneticilerinin sorumluluğudur.

Daha sık teslimatlar yapılmasını isteyen bir müşterinize, yeterli aracınız ve şoförünüz olmadığı halde olumlu bir yanıt vermek şirketinizin itibarını zedeleyecektir. Rota optimizasyon yazılımı sayesinde müşteri taleplerinizi karşılayıp karşılayamayacağınızı değerlendirebilirsiniz. Daha sık teslimat yapmanın bütçeniz üzerindeki etkisini tespit edebilir, buna göre operasyonu değiştirebilirsiniz.

Teslimatların ne zaman gerçekleşeceği konusunda da müşterileriniz daha fazla bilgiye sahip olmayı bekleyebilir.  Örneğin yerel market gibi küçük bir satış noktasını ele alalım. Genellikle sınırlı sayıda personeller bulunur ve raflardan sorumlu olan, teslimatları denetleyen ve aynı zamanda da kasaya bakan kişi çoğu zaman aynı kişidir.

Böyle bir durumda aracın tam olarak nerede olduğunu ve teslimatı ne zaman gerçekleştireceğini bilmek, marketin işleyişini aksatmamak adına gereklidir. Araç takip sistemi bulunan bir rota optimizasyon yazılımı kullanmak, müşterilerinizin taleplerini karşılamanıza yardımcı olur. Bu talepleri başarılı bir şekilde karşılamak, filo operasyon maliyetlerini azaltır; müşteri memnuniyetini artırır.

Geovision Group 2005 yılından beri partnerlerinin en doğru noktalarda olmasını, en uygun stratejileri uygulamasını ve bir bütün olarak satış performanslarını artırmasını sağlar.

Geovision teknolojileri sayesinde hem sevkiyat rotalarınız optimize edilir hem de rutin nokta ziyaretleri yapan araçlarınızın planlaması otomatikleştirilir. Yeni nesil rota optimizasyonu ve bölge planlaması yazılımı sayesinde filo yönetimi çok daha kolay hale gelir!

Paylaş:

İletişim

Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin
Son Yazılarımız

Uzmanlarımıza Ulaşın!

İhtiyaçlarınızı dinlemek, sorularınıza cevap vermek ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için buradayız. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek veya daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun veya aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanın.