Son Kilometre (Last Mile) Lojistiği Nedir ve Neden Önemlidir?

son-kilometre-lojistigi-nedir

Son Kilometre (Last Mile) Lojistiği Nedir ve Neden Önemlidir?

Günümüzün rekabetçi pazarında ve sürekli değişen müşteri beklentileri karşısında, zamanında, doğru teslimat ve şeffaf kargo çözümleri sunmak önemlidir. Teknoloji ve e-ticaret kargo inovasyonları, müşterilere ürün seçimi konusunda geniş seçenekler sunmaktadır. Bazı durumlarda bu seçim hızlı ve sorunsuz teslimat sağlayabilen firmalara bağlı olabilir.

Bu sebeplerden kaynaklı şirketler tedarik zincirlerinin her aşamasını müşteri taleplerini karşılamak üzere optimize etmelidirler. Bu sürecin zorlu bir aşaması ise son kilometre lojistiğidir. Uygulama konusunda çıkan zorlukları dengelemek için en iyi uygulamaları hayata geçirerek, şirketler müşteri tabanlarını genişletebilir ve alıcılar arasında markaya duyulan güveni oluşturabilirler.

Bu başarıyı elde etmek için birçok şirket az yük taşıma (LTL) ve son kilometre lojistiği konusunda deneyime sahip üçüncü taraf lojistik (3PL) sağlayıcılarla çalışmanın faydalı olduğunu görmüştür. Bu durum, müşteri beklentilerini karşılamak ve gerektiğinde kargo stratejilerini değiştirmek için gereken araç ve kaynaklara sahip olduklarından emin olmalarını sağlar.

Son Kilometre (Last Mile) Lojistiği Nedir?

Son kilometre lojistiği bir sevkiyatın yolculuğunun son aşaması ve teslimatı için gereken şartları ifade eder. Bu aşamanın süresi, gerçek bir kilometreden daha kısa veya çok daha uzun olabilmektedir. Son kilometre nakliyesi sırasında, bir ürün teslimat merkezinden veya başka bir geçiş noktasından alınır ve hedeflenen adrese gönderilir.
Son kilometre lojistiği hakkında bilmeniz gereken bazı önemli detaylar vardır. Bunlar da şu şekildedir:

  • Şirketler, son duraklarının kentsel durumunu, yoğun nüfusunu veya çok kırsal alanlarda olabileceği ihtimaline karşı bu aşamayı genellikle zor bulurlar.
  • Alıcının sevkiyatı teslim almak için uygun ekipmana sahip olmaması durumunda, boşaltmada sorun yaratabilir.
  • Bu son aşamada başarılı olmak için doğru kargo hizmetlerini seçmek çok önemli bir konudur.
  • Son kilometre başarısı için üst düzey yük nakliyesi ve son kilometre 3PL ile çalışmak genellikle tercih edilen bir çözümdür.

Son Kilometre Lojistik 3PL Sağlayıcısında Aranacak Özellikler

Son kilometre lojistik zorluklarına rağmen, etkili hizmetler sunmayan şirketlerden farklılaşma fırsatı sunmaktadır. Teknolojiye yatırım yapmaya ve son kilometre 3PL ile işbirliği yapmaya istekli olanlar, çözümlerini optimize edebilir, gelirlerini ve marka sadakatini rahatlıkla artırabilirler.

Son kilometre lojistik şirketlerini değerlendirirken, şirketlerin aşağıdaki beş alanı göz önünde bulundurmaları önerilir:

  • Taşıyıcı ağı

Son kilometre lojistik şirketlerini değerlendirirken, etkin seçenekler sunabilen ve bir sevkiyatın tüm yolculuğu için uygun taşıyıcı ağına sahip olan şirketleri tercih etmelisiniz.

  • Nakliye teknolojisi

Bir taşımacılık yönetim sistemi (TMS), son kilometre nakliye ihtiyaçlarınızı desteklemek için temel bir nakliye teknolojisi platformudur. Son kilometre lojistik şirketleri, şirketlere uygun TMS hizmetleri sunmalıdır.

  • Son kilometre nakliye hızı

Son kilometre teslimat hizmetleri sunan bazı 3PL’ler hem ana hat hem de son teslimat için LTL sağlayıcılarına güvenmektedir. LTL için ana hat ve bu hizmeti sunan özel son kilometre taşıyıcıları kullanan bir 3PL tercih edilmelidir.

  • Ek hizmet ücretleri ve gizli maliyetler

Beklenmedik bu ücretler, özellikle 3PL yardımı olmaksızın işletme yürütürken maliyetlerinizi artırabilme niteliğine sahiptir. Ek hizmet ücretlerini anlamak, bunları dengelemek ve önlemek için stratejiler uygulamaya yardımcı olan bir son kilometre 3PL ile çalışmanız gerekmektedir.

  • Önleme ve yük sigortası

Sevkiyatların zaman zaman zarar göreceği bilinmektedir. Ancak uygun hizmetler, taşıyıcılar ve yük sigortası seçimi ile sevkiyatınızın hasarsız olarak hedefine ulaşması veya olası bir hasar durumunda korunması sağlanabilir. Bir 3PL iş ortağı, sigorta seçenekleri sunmak zorundadır.

Son kilometre lojistik hizmetlerinde doğru 3PL iş ortağı ile çalışmak, süreçlerinizi optimize etmenize ve müşterilerinizin beklentilerini karşılayan hızlı ve etkili teslimat çözümleri sunmanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede müşteri tabanınızı genişletebilir ve alıcılar arasında yer alan marka sadakatinizi sağlamış olursunuz.

Paylaş:

İletişim

Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin
Son Yazılarımız

Uzmanlarımıza Ulaşın!

İhtiyaçlarınızı dinlemek, sorularınıza cevap vermek ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için buradayız. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek veya daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun veya aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanın.