Segmentasyon Nedir?

segmentasyon-nedir

Segmentasyon Nedir?

Segmentasyon, pazarlama içerisinde sıklıkla tercih edilen bir yöntem çeşididir. Segmentasyon, markaların ve işletmelerin bulunduğu pazarı ve ilgilendikleri kitleyi ayırarak belirlemiş oldukları daha odaklı bir pazarı içerir. Ayrıca ilgili kitle üzerine yapılan stratejik planlamaların hedeflendiği bir tekniktir. Bu teknik sayesinde yapılan pazarlama yöntemleri, oldukça kolay bir anlaşılabilme seviyesine sahiptir. Segmentasyon, seçilen kitlenin taleplerine yönelik bir pazarlama yönteminin belirlenmesi için kullanılmaktadır. Pazar segmentasyonu ve müşteri segmentasyonu olarak kendi içerisinde iki gruba ayırabiliriz.

Pazar segmentasyonu, var olan pazarın parçalara ayrılarak bu küçük parçalar üzerine bir pazarlama yönteminin kullanılmasıdır. Firmalar ve şirketler, bölmüş oldukları bu parçaların taleplerine yönelik bir pazarlama yöntemi belirleyerek etkin bir satış ortamını hedefler. Pazar segmentasyonu da kendi içerisinde bölümlere ayrılmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Demografik segmentasyon

Hedef olarak alınan kitlenin, yaş ve cinsiyet gibi belirli durumlarına göre yapılan pazarlama tekniğidir. Günümüzde gıda sektörü ve giyim sektörü bu gibi segmentasyonları sıklıkla kullanır.

  • Psikografik segmentasyon

Hedef alınan kitlenin yaşam tarzları ve alışkanlıkları bu pazarlama tekniğinin yöntemini belirleyen unsurlardır.

  • Coğrafik segmentasyon

Satın alacak olan kişilerin bulunduğu coğrafi alana göre yapılan pazarlama tekniğidir.

  • Davranışsal segmentasyon

Tüketim alışkanlıkları, bu segmentasyon süreci içerisinde yapılacak olan pazarlama yöntemine direkt olarak etki etmektedir. Pazarlama yapacak olan kişiler bu ürünlerin ne kadar sık bir şekilde tüketildiklerini inceler ve buna yönelik bir pazarlama stratejisi ile harekete geçer.

Müşteri Segmentasyonu

Müşteri segmentasyonu, ürünü satın alacak olan kişilerin maddi durumları, kültürleri ve diğer yaşamsal faktörlerine göre yapılan bir segmentasyon çeşididir. Birçok faydası bulunan bu çeşidin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Pazarlama kaynakları fazlasıyla sınırlıdır. Müşteri segmentasyonu ile öğrendiğiniz tüketici özellikleri, bu sınırlamalar içerisinde yapılacak olan en iyi pazarlama stratejisine ulaşmanızı sağlar.
  • Satış yapacak olduğunuz kitlenin ne gibi özelliklere sahip olduğunu detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun sonrasında pazarlama içerisinde ne gibi eklentiler kullanabileceğiniz değişiklik gösterecektir. Kitlenin kültürüne ya da yaşam tarzına ters bir pazarlama stratejisi uygulamak, kârlarınızı düşürebilir.
  • Müşteri segmentasyonu, daha küçük kitlelere hitap ettiğiniz için rakiplerinizin de sayısının azalmasını sağlamaktadır.

Segmentasyon süreçlerini etkin bir şekilde kullanarak çok daha efektif bir pazarlama stratejisine sahip olabilirsiniz.

Geovision Group 2005 yılından beri partnerlerinin en doğru noktalarda olmasını, en uygun stratejileri uygulamasını ve bir bütün olarak satış performanslarını artırmasını sağlar. Kendi coğrafi bilgi sistemlerini ve yazılım altyapısını kullanan Geovision alanında Türkiye’nin ilk Global firmasıdır. Şimdi Rota Optimizasyonu, Periyodik Ziyaret Optimizasyonu gibi çözümlerimiz hakkında bilgi alın!

Paylaş:

İletişim

Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin
Son Yazılarımız

Uzmanlarımıza Ulaşın!

İhtiyaçlarınızı dinlemek, sorularınıza cevap vermek ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için buradayız. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek veya daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun veya aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanın.