Rota Optimizasyonu Nasıl Çalışır?

rota-optimizasyonu-nasil-calisir

Rota Optimizasyonu Nasıl Çalışır?

Taşımacılık ve dağıtım işiyle uğraşıyorsanız, rota optimizasyonunun faydalarından muhtemelen haberdarsınızdır. Peki, rota optimizasyonu nedir, ne için ihtiyacınız vardır ve işletmeniz bundan nasıl faydalanabilir? Aşağıda rota optimizasyonu hakkında merak ettiğiniz her şeyi özetleyerek sizlere yardımcı olacağız.

Rota Optimizasyonu Nedir?

Rota optimizasyonu, bir dağıtım noktasından varış noktalarına ulaşmak için en verimli yolu bulma sürecidir. Burada en hızlı rotayı bulmakla aynı şeyden bahsetmiyoruz. Rota optimizasyonu, randevu ve teslimat zaman aralıkları, müsaitlik ve çoklu durak noktaları gibi faktörleri de göz önünde bulundurur.

Rota Optimizasyonu Nasıl Çalışır?

Rota optimizasyonu, farklı rota seçeneklerini karşılaştıran bilgisayar yazılımı algoritmaları kullanır. Rota planlama yazılımları, yapay zekâ sayesinde farklı olası rotaları test eder ve bu sayede rotaları daha hızlı bir şekilde optimize eder.

Rota Optimizasyonunun Faydaları

Rota optimizasyonunun dağıtım sektöründe birçok faydası bulunmaktadır. İyi planlanmış ve optimize edilmiş rotalarla çalışan sürücüler daha az sürede her durağa ulaşır. Bu sayede yakıt tasarrufu sağlanarak sürücülerin günlük durak sayısı arttırılmış olur. Müşteriler de rotaların iyi optimize edilmesinden büyük ölçüde memnuniyet duymaktadır.

Rota Optimizasyonu Nasıl Kullanılır?

Çoklu noktalara en verimli şekilde ulaşmak istiyorsanız, rota optimizasyonu araçlarını kullanabilirsiniz. Yazılım, belirtilen durakları ve kısıtlamaları göz önünde bulundurarak en uygun rotaları oluşturur ve sürücülerin kullanımı için onlara aktarır.

Rota Optimizasyonu Kullanmanız Gereken 6 Durum

Günümüzde birçok noktada rota optimizasyonuna ihtiyaç duyulmaktadır. İhtiyaç duyulan en yaygın noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Rota planlaması ve gönderimi uzun sürüyorsa
 • Gecikme veya teslimat bildirimleri gerçek zamanlı değilse
 • Müşteriler teslimat durumlarından şikâyet ediyorsa
 • Yakıt ve sürücü ücretleri belirsizse
 • Araçların karbon komisyonları sizi rahatsız ediyorsa
 • Dağınık ve verimsiz teslimat operasyonlarına sahipseniz

Rota Optimizasyonu Yazılımı Özellikleri 

Rota optimizasyonu yazılımları, kendi içerisinde birçok özellik barındırmaktadır. Bu özellikleri şu şekilde sıralayabilir ve açıklayabiliriz:

 • Doğru Tahmini Varış Zamanları Sağlar

Geliştirilen rota optimizasyonu yazılımları, müşterilerinizin memnuniyetini sağlamak için doğru tahmini varış zamanları sunar. Geçmiş verilere ve güncel bilgilere dayanarak, yazılım doğru ETA’ları hesaplar.

 • Kullanımı Kolay ve Esnek 

İşletmenizin özel ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilir niteliklere sahiptir. Örneğin büyük ve ağır eşyaları taşıyan sürücüleriniz için özel yolları göz önünde bulundurabilmektedir. Bunun yanında, hava durumu veya trafik gibi beklenmedik koşullar için de rotaları ayarlayabilme avantajını kendisinde barındırır.

 • Doğru Coğrafi Kodlama

Verilen adreslerin gerçek konumunu belirleme süreci olan coğrafi kodlamayı doğru bir şekilde gerçekleştirir. Böylece sürücüleriniz de yanlış yere yönlendirilmemiş olacaktır.

 • Sürücü Kabulü Yüksek Verimli Rotalar

 Düzenli ve verimli rotalar oluşturmanıza yardımcı olmaktadır. Sürücülerin atanacakları rotaları kabul etmeleri de düzenli ve organize rotalar sayesinde mümkün hale gelecektir.

 • En Düşük Maliyetli Etkin Rotaları Hesaplar

Her sürücü için en düşük maliyetli etkin rotaları hesaplamaya yardımcı olur. Mesafe, konumlar, teslimat zamanları ve diğer kısıtlamaları dikkate alarak bu rotaları doğru bir şekilde belirler.

 • Son Dakika Değişikliklerine Kolayca Uyum Sağlar

Trafik, yol engelleri ve iptaller gibi öngörülemeyen durumlar karşısında da mevcut rotaları hızlıca değiştirebilir. Sahip olduğu bu özellik, sürücülerin mevcut rotaları bozmaksızın sonraki işlere ulaşmalarını kolaylaştırır.

 • Sürücü Yönetimini İyileştirir

Bu optimizasyon yazılımı, sürücülerinizi daha iyi yönetmenize yardımcı olacaktır. Gömülü GPS izleme sistemi sayesinde sürücülerinizin nerede olduğunu ve hangi işlerin yapıldığını, yapılıyor olduğunu ve yapılacak olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Geovision Dispatch rota optimizasyonu sayesinde taşımacılık ve dağıtım süreçlerinizi daha verimli hale getirebilir ve müşteri memnuniyetini artırabilirsiniz. Dispatch İşletmenizin ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilir ve sürekli olarak güncellenerek en doğru ve uygun rotaları belirlemenize yardımcı olur.

Geovision Group 2005 yılından beri partnerlerinin en doğru noktalarda olmasını, en uygun stratejileri uygulamasını ve bir bütün olarak satış performanslarını artırmasını sağlar. Rota Planlama Yazılımlarının sizlere sağlayacağı faydalardan siz de haberdar olun!

Paylaş:

İletişim

Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin
Son Yazılarımız

Uzmanlarımıza Ulaşın!

İhtiyaçlarınızı dinlemek, sorularınıza cevap vermek ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için buradayız. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek veya daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun veya aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanın.