Filo İşletme Maliyetleriniz Neden Yüksek?

filo-isletme-maliyetleriniz-neden-yuksek

Filo İşletme Maliyetleriniz Neden Yüksek?

Teslimat filosu yönetimi, bir işletmenin operasyonel maliyetleri arasında önemli bir yer tutar. Her ne kadar yakıt, sürücü maaşları ve araç bakım maliyetlerine nispeten az bir etkiniz olsa da, daha verimli bir rota planlaması ile işletme giderlerinizi önemli ölçüde düşürebilirsiniz. Bu yazıda, bir filo yöneticisi olarak teslimat maliyetlerinizi nasıl kontrol edeceğinizi anlatacağız.

Bir işletme büyüdükçe, genel olarak gelir artışı ile birlikte operasyonel maliyetlerde de bir artış yaşanır. Fakat bu maliyetlerin gelir artışından hızlı bir şekilde yükselmesi, endişe verici bir durum da olabilmektedir. Özellikle de B2B müşterilerin, daha sık ve daha küçük teslimatlar ile daha doğru ETA’lar talep ettiği bir dünyada, işletmeler genellikle bu talepleri karşılamak için dağıtım ağlarını genişletirler.

Ancak bu genellikle yeni araçlar ve sürücüler eklemek, yeni rotalar oluşturmak ve genellikle bu genişlemeyi yönetme maliyetlerini artırmak anlamına gelir. Eğer bu durumdan şikayetçiyseniz, etkili bir rota planlaması ve uygulaması sayesinde hizmet maliyetlerinizi sürekli değerlendirebilir ve kontrol edebilirsiniz.

Müşteri hizmetlerinizin kalitesi ve diğer KPI’larınızın (Temel Performans Göstergesi) düşmesi, filo işletme maliyetlerinizin kontrolünü kaybettiğinizin bir başka işareti olabilir. Kaçırılan teslimatlar, düşük zamanında tamamlama oranları ve mil başına maliyetlerdeki artış, kar marjlarını hızla aşındırabilme özelliğindedir. Bu tür durumları önlemek ve düzeltmek için, teslimat KPI’larınızı izleyebilecek ve analiz edebilecek bir yazılım kullanmayı düşünmelisiniz.

Araçların Etkili Şekilde Kullanılması

Verimli bir filo yönetimi, araçlarınızın en etkili şekilde kullanılmasını gerektirir. Eğer araçlarınızın çoğu düzenli olarak iki günden fazla süreyle kullanılmıyorsa, çok fazla araç çalıştırıyor olabilirsiniz. Rota planlama yazılımı kullanarak, araçlarınızın kullanımını optimize edebilir ve filonuzun gereksiz genişlemesini engelleyebilirsiniz. Bu da maliyetlerinizi önemli ölçüde düşürecektir.

Ve son olarak, eğer hala manuel olarak teslimat rotalarınızı planlıyorsanız, muhtemelen gereğinden fazla maliyetle karşı karşıyasınızdır. Bilgisayar tabanlı algoritmalar, insanların milyonlarca olası rota kombinasyonunu değerlendirme yeteneğine sahip olmadığı bir gerçektir. Rota optimizasyon yazılımı, bu karmaşık işlemi saniyeler içinde gerçekleştirebilir ve size zaman, para ve insan kaynaklarını daha etkin bir şekilde kullanma fırsatı sunar.
Bir filo yöneticisi olarak teslimat maliyetlerinizin kontrol altında olup olmadığını sürekli sorgulamalısınız.

Eğer işletme maliyetlerinizin hızla arttığını, müşteri hizmetlerinizin ve diğer KPI’ların düştüğünü, araçlarınızın gereğinden fazla kullanıldığını fark edersiniz bu durum maliyetlerinizin kontrolünü kaybettiğinizin bir işareti olabilir. Rota optimizasyon yazılımı, bu sorunları çözmenin ve filo işletme maliyetlerinizi önemli ölçüde düşürmenin anahtarı olacaktır.

Geovision Group 2005 yılından beri partnerlerinin en doğru noktalarda olmasını, en uygun stratejileri uygulamasını ve bir bütün olarak satış performanslarını artırmasını sağlar. Rota Planlama Yazılımlarının sizlere sağlayacağı faydalardan siz de haberdar olun!

Paylaş:

İletişim

Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin
Son Yazılarımız

Uzmanlarımıza Ulaşın!

İhtiyaçlarınızı dinlemek, sorularınıza cevap vermek ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için buradayız. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek veya daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun veya aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanın.